depresie, anxietate-help! | Forumul Medical ROmedic

depresie, anxietate-help!

14-12-2008
dave23
Nu este medic/terapeut
dave23
Buna, sufar de cativa ani de stari de anxietate si depresie ce in ultima vreme s-au agravat foarte mult si sunt mult mai frecvente. Aceasta stare a culminat acum cateva luni prin faptul ca din cauza unei stari de anxietate(panica) ce a durat cateva saptamani mi-am dat demisia de la serviciu, iar in plan personal nu reusesc sa relationez foarte bine cu oamenii si nu reusesc sa-mi fac o iubita pentru a avea o relatie stabila.
Ceea ce as dori sa aflu de la dvs. ar fi un sfat in legatura cu ce fel de tratamente as putea urma pentru a scapa de aceste stari si cum as putea accede la aceste tratamente/
Va multumesc.
9 comentarii
0
14-12-2008, ora 23:33
dr_vas
Nu este medic/terapeut
dr_vas
buna,
sfatul meu e sa mergi la o consultatie psihiatrica.
0
16-12-2008, ora 14:25
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Dave,

Ma alatur si eu sfatului de mai sus. Mergi la o consultatie si sigur vei primi sfaturi bune, un tratament adecvat. In functie de ceea ce te deranjeaza, vei fi indreptat, poate, si catre o terapie. Nu in ultimul rand, trebuie sa iti gasesti un nou serviciu pentru ca activitatea te poate ajuta foarte mult.
Nu stiu ce ti s-a intamplat, sigur ai trecut prin momente dificile, dar iti vei reveni si iti vdei gasi si sufletul pereche. BAFTA!
0
16-12-2008, ora 14:25
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Dave,

Ma alatur si eu sfatului de mai sus. Mergi la o consultatie si sigur vei primi sfaturi bune, un tratament adecvat. In functie de ceea ce te deranjeaza, vei fi indreptat, poate, si catre o terapie. Nu in ultimul rand, trebuie sa iti gasesti un nou serviciu pentru ca activitatea te poate ajuta foarte mult.
Nu stiu ce ti s-a intamplat, sigur ai trecut prin momente dificile, dar iti vei reveni si iti vdei gasi si sufletul pereche. BAFTA!
0
17-12-2008, ora 14:31
psychetruth
Nu este medic/terapeut
psychetruth
As opta si pentru un test pentru hipoglicemie reactiva(nu are nici o legatura cu diabetul) care poate da o multime de simptome fizice si psihologice.
0
17-12-2008, ora 17:26
dave23
Nu este medic/terapeut
dave23
Merci mult de raspunsuri, o sa fac tot posibilul sa va urmez sfaturile.
0
18-12-2009, ora 13:34
_vera_
Nu este medic/terapeut
_vera_
as ruga o persoana avizata care poate sa imi raspunda:pentru anxietate si depresie am primit tratament cu ludiomil si anafranil.sunt in a treia zi de tratament si ma simt mult mai rau.starea de neliniste este mult maiaccentuata, sub forma unor atacuri serioase de panica, in plus, fizic sunt foarte slabita si simt furnicaturi in maini si o stare generala de slabiciune.sunt tentata sa intrerup tratamentul, dar nu stiu daca e o idee buna sau nu.dozele pe care le iau sunt:anafranil 10 mg 1-1-1 si ludiomil 10 mg 0, 5-0, 5-1.mentionez ca desi medicul nu mi-a recomandat, imi clmez aceste stari de anxietate cu xanax de 0, 25 mg, 2 pastile pe zi.va multumesc
0
19-12-2009, ora 16:01
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Vera daca ai intrebat o sa-ti spun parerea mea !

Trebuie sa stii ca anafranilul produce in primele 8-10 zile agitatie si mareste starea de anxietate ! De aceea intotdeauna se asociaza cu un anxiolitic potrivit pt a masca acest efect secundar paradoxal ! Este o scapare a medicului faptul ca nu ti-a asociat si un anxiolitic ! Probabil ca pt asta ti-a dat ludiomilul, insa nu stiu daca el are efectul anxiolitic asteptat din primele zile, el este mai mult un antidepresiv dupa cate am citit ! Poate iti spune cineva care a folosit medicamentul sau poti intreba la cap despre TOC unde raspunde un medic !
Din punctul meu de vedere poti scoate cu totul ludiomilul, mi se pare cam mult 2 antidepresive de prima data, il poti relua dupa 2 saptamani daca efectul anafranilului nu este suficient sau nu iti ajuta deloc, dar intreaba totusi si un medic !

Dupa aceste 8-10 zile anafranilul o sa-si faca efectul antidepresiv si anxiolitic si atunci se poate renunta treptat si la anxiolitic, in cazul tau xanax, care oricum nu e bine de luat foarte mult timp !
Ce poti face ca sa mai diminuezi efectele secundare ? Poti renunta fara nici o problema la pastila de la amiaza sau chiar mai mult poti fractiona o tableta in 2-3 bucatele si sa iei pe parcursul zilei in 2-3 reprize, fiindca asa cum ti-am spus in prima saptamana ii simti mai mult efectele nedorite, dupa aceea poti reveni la doza prescrisa, doza minima eficienta !

Sper sa-ti fie de ajutor ! Esential este sa iei medicamentele si doza cu care te simti cel mai bine, fiindca de asta sunt facute medicamentele !

Multa sanatate !
0
21-12-2009, ora 10:19
_vera_
Nu este medic/terapeut
_vera_
multumesc stevens pentru raspuns.m-am mai linistit putin si cu toate ca nu m-am simtit grozav am continuat tratamentul deoarece vreau sa ma simt mai bine, si stiu ca aceste medicamente incep sa isi faca efectul dupaminim 10 zile.as mai avea o intrebare:eu am cam 4 migrene pe luna, (minim), asta e si motivul pentru care am ajuns sa fac atacuri de panica si sa ma simt deprimata.pentru migrena, in crija iau imigran(sumatriptan) care este un agonist al receptorilor 5-HT.sper ca am scris bine.dar pe prospectul antidepresivelor scrie nca nu se recmanda utilizarea lor impreuna.pai in cazul asta, degeaba iauantidepresive daca trebuie sa rabd cate o migrena pe saptamana, sa zac in pat cate 24 de ore...va rog sa imi spuneti ce se poate intampla daca iau o pastila de imigran desi iau si antidepresivele?
0
22-12-2009, ora 18:32
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Dupa cum reiese din prospect, acest medicament (imigranul) este tot un fel de antidepresiv pt ca actioneaza pe unii receptori de serotonina, riscul este sa aiba efect sinergic cu antidepresivele !
Parerea mea este sa eviti sa-l mai iei in aceasta perioada chiar daca nu este mentionat expres in prospect dar daca este cu atat mai mult !

Anafranilul iti furnizeaza suficienta serotonina, incat poti sa mai dai si la vecini sau prieteni :), deci nu mai e nevoie sa mai gadili receptorii acesteia si cu alte medicamente ! Daca migrenele sunt un semn sau simptom al depresiei acestea vor ceda la tratamentul pe care il faci acum !

Daca mai apar dureri de cap inlocuieste imigranul cu un antialgic sau un antiinflamator potrivit pt tine, eu iti recomand cate 1 sau 1/2 Saridon de cate ori este nevoie !

Sanatate tuturor !

Sarbatori fericite !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul