Durere genunchi!

11-10-2009
hunteriuly
Nu este medic/terapeut
hunteriuly
Am si eu o nelamurie!
In luna marite a anului 2009 mi-am luxat genunchiul intr-o partida de fotbal! Am sarit...iar la aterizare am aterizat pe piciorul stang, moment in care l-am simtit genunchiul trosnind! Am fost la doctor la spital si mi-a facut radiografie si mi-au zis ca nu am nimic ca nu e rupt...Insa dupa 1 luna adica in arpilie sau mai am fost la o policlinica si mi-au facut un RMN si mi-au zis ca ori am ceva la menisc ori ligamente si ca ar fi bine sa fac fizioterapie! Am facut si fizioterapie si gimnasitca, recuperare dar si tot nu mi-a trecut, adica, in mers imi trosneste genunchiul, orice indreptare a piciorului as face, imi trosneste! Ieri am fost la fotbal ca m-am gandit ca au trecut totusi 7 luni de la accidentare si ca poate reusesc si eu sa joc ceva fotbal, insa cand am sutat la poarta am simtit iar o durere la genunchi, cred ca l-am sucit:(! Repet...si in mers si la flexie, , , , genunchiul imi trosneste! Ce ar trebui sa fac!:(
4 comentarii
0
11-10-2009, ora 22:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Ceea ce imi descrieti D-voastra se rezuma doar la un rezultat radiografic si unul RMN.
Esential in situatia D-voastra este numai examenul clinic al ortopedului specializat, care va putea decela o eventuala leziune meniscala, ligamentara, o instabilitate cronica etc.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg glezna si picior
0
12-10-2009, ora 18:01
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
In caz de trozneli in articulatii si repararea daunelor luxatiei ajuta f. bine remediile homeopate
Ferrum phosphoricum Ch9 luat odata la 2 zile (se suge cate o granula) si
Silicea CH9 luat odata la 3 zile (se suge cate o granula), se ia in zile diferite de Ferrum phos.
Se iau timp de 4-6 saptamani.
Remediile se gasesc la farmacii homeopate si costa ca. 6 lei bucata.
0
12-10-2009, ora 18:12
hunteriuly
Nu este medic/terapeut
hunteriuly
Medicul care m-a consultat mi-a zis ca este posibil sa nu am fractura de ligamente si ca as putea avea ceva la menisc si daca fac recuperare as putea scapa de operatie (artoscopie). Am facut recuperare dar genunchiul tot imi trosneste la extensie.Si de asemenea mi-a mai zis ca am o laxitate mare la ambii genunchi! Nici nu isi da seama, cand trage de picior, care este sanatos si care nu...singura diferenta este ca stangul imi trosneste! Ar trebui sa fac ceva special?
0
12-10-2009, ora 22:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Este greu, chiar imposibil pentru un ortoped sa se pronunte in afara unui examen clinic direct.
Genunchiul este o articulatie complexa si sensibila, ce nu admite erori.
Solicitati si un alt aviz, din partea unui alt coleg ortoped.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.