durere in zona ficatului si a apendicelui

20-03-2008
gaby2008
Nu este medic/terapeut
gaby2008
buna ziua! de o saptamana am o durere surda(ma tine ceva)in zona ficatului+apendice.daca stau in picioare sau intins in pat nu simt nimica...doar dak stau aplecat sau pe scaun simt ceva acolo da nu tot mereu.am fost la doctor si ma palpat pe abdomen da nimik.nu ma doare la palpare, efort pot sa fac, da simt eu ca e ceva acolo.ati avea vreo idee ce poate fi?
va multumesc!
4 comentarii
0
24-03-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
O ecografie abdominala ar indica daca sunt probleme la vezica biliara, ficat sau rinichiul drept. De asemenea, un examen coproparazitologic + coprocultura + coprocitograma care pot preciza eventuale probleme intestinale. Poate fi vorba de un spasm al colonului daca nu se identifica alte modificari. In plus, efectuati un sumar de urina + urocultura.
0
24-03-2008, ora 00:00
gaby2008
Nu este medic/terapeut
gaby2008
am vorbit de ecograf si deabia in aprilie e liber.sper sa nu fie ceva grav...la inceput am crezut k poate fi apendicita dar nu e nu???spasm al colonului nu cred k am scaune normale.
0
30-03-2008, ora 00:00
2510
Nu este medic/terapeut
2510
ar fi bine sa mergeti la un consult chirurgical, sa nu aveti totusi o apendicita subacuta.iar durerea/jena pe care o simtiti in dreptul ficatului ar putea insemna un apendic subhepatic.o alta probabilitate este sa aveti o problema cu colecistul sau un tip de hernie al peretelui abdominal.ati mai avut vreodata probleme ale tractului digestiv?ati facut vreun efort mai mare in ultimul timp?
0
30-03-2008, ora 00:00
gaby2008
Nu este medic/terapeut
gaby2008
probleme ale tractului digestiv nu am avut.si efort:jena a inceput cand mam ridicat dp scaun.si mam ridicat un pic mai brusc si atuncia ma intepat mai tare...da dupaia doar jena.acuma nu o mai simt...da maine merg la ecograf!...multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Investigații paraclinice în bolile hepatice și biliare
  • Moduri în care ne putem distruge ficatul
  • Ficat sănătos - ce poți face pentru ficatul tău (conform studiilor)
  • Semnele și simptomele ficatului (probleme cu ficatul)
  • O proteină, responsabilă pentru atacurile sistemului imunitar asupra ficatului
  • Studiu: ficatul uman ar putea rezista cel puțin 100 de ani
  • Verificarea ficatului - analize, teste și investigații (explicare rezultate ficat)
  •