fibroscan, fibromax - cat costa si ince masura ma ajuta?

30-01-2011
thasha
Nu este medic/terapeut
thasha
Am facut timp de 4 ani un tratament cu ORFIRIL(ACID VALPROIC SI VALPROAT DE SODIU) si mai tarziu un medic mi-a spus ca daca fumez in timp ce iau astfel de medicamente am mari sanse sa fac o fibroza hepatica.In trecut mi-a fost depistat AgHBs pozitiv, cu diagnosticul pus la Spitalul Colentina, de hepatita cronica persistenta cu AgHBs prezent, dar am avut si gammaglobulinemia crescuta.Acum in ser nu mi s-a mai depistat antigenul hepatitei B.As vrea sa fac testare cu Fibroscan si Fibromax si nu stiu cat costa si in ce masura ma ajuta in cazul meu investigatia aceasta.Nu stiu ce analize sa mai fac pt investigarea starii de functionare a ficatului.TRansaminazele sunt in limite normale.
5 comentarii
0
30-01-2011, ora 08:32
thasha
Nu este medic/terapeut
thasha
Am si fosfataza alcalina 136.Am inteles ca este crescuta ca valoare.
0
30-01-2011, ora 14:29
thasha
Nu este medic/terapeut
thasha
Multumesc.Am inteles, deci, ca nu e nimeni in masura sa raspunda la intrebarile mele.
0
30-01-2011, ora 18:44
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Este nevoie de o punctie biopsie hepatica, avind in vedere antecedentele (tratamentul cu Valproat).Daca sinteti din Bucuresti, va recomand Clinica de Gastro si Hepato-Fundeni!-Dr.LIANA GHEORGHE!
0
31-01-2011, ora 05:42
thasha
Nu este medic/terapeut
thasha
Va multumesc foarte mult, doamna doctor.
0
06-05-2012, ora 20:01
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
cu trimitere de la medic puteti face intrun spital de stat elastografie gratuita, eventual cereti si sfatul medicului dv daca trebuie punctie pentru ca nu v-a mai aparut antigenul la ultima analiza, mergeti pe dieta restrictionata fara tutun fara alcool cafea si condimente, totul fiert sau la gratar, fara zahar si produse zaharoase si ve-ti trai, daca fumati luati-va adio de la ficat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Investigații paraclinice în bolile hepatice și biliare
  • Moduri în care ne putem distruge ficatul
  • Ficat sănătos - ce poți face pentru ficatul tău (conform studiilor)
  • Semnele și simptomele ficatului (probleme cu ficatul)
  • O proteină, responsabilă pentru atacurile sistemului imunitar asupra ficatului
  • Studiu: ficatul uman ar putea rezista cel puțin 100 de ani
  • Verificarea ficatului - analize, teste și investigații (explicare rezultate ficat)
  •