Halucinati tratate cu homeopatie si rugaciuni.

77 comentarii 1 2 3
0
04-02-2011, ora 11:58
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
k.v

multumesc si eu..
-- "fara aluzii ostile"si nu ati remarcat ca atunci cind vorbeam de "a urca spiritual poate deveni periculos", eram in contextul referitor la Reiki si Yoga.
Va multumes!, dar veniti va rog cu deslusiri si ingaduinta, cu rabdare si cuvinte blinde asa cum religia va sfatuieste

-- Scriu de pe la vecini... nu am prea mult timp; cu ingadunta dvs, v-asruga politicos si bland, aratati-mi acele exprimari care va sugereaza "ostilitatea despre care vorbiti";

mi s-aparut ca intereseaza pe cineva sa -si vundece sufletul mai intai, apoi si trupul, mantuindu- se. Metodele yoga sau altceva nu ma intereseaza absolut deloc.

De un an de zile si mai bine, se vorbeste cu nespus de multa rabdaresi bunavointa despre lucruri la indemana oricui, ... depinde ce voim sa primim, cealegem.

Invatatura Scripturii cuprinde adevarata intelepciune, adevarta putere -- Ea spune: " multe cai par bune omului, dar la urma se vede ele ca duc la moarte" -- Psalmi ; insa pot beneficia doar cei ce cred; necredinta cauta sarastoarne chiar si celemai clare dovezi.

Tocmai, ca nu apar o religie anume ( raman in orice Biserica in care simt prezenta Lui Dumnezeu ).daca mi-era sa apar religia as fi fost un om mort demult...Sansa mea e Dumnezeu cel viu, promisiunile lui.

" veniti cu deslusiri" = cu toata placerea, daca -mi este ingaduit; pana una alta.calculatorul meu a devenit nefunctional; .fara alte cuvinte...
0
04-02-2011, ora 14:09
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Cazurile de vindecari - sunt lucruri reale petrecute in timp si spatiu reale. Acea femeie cu Basedow, avea ochii iesiti din orbite de nu se mai putea si nici un medic nu a putut-o trata; poate nici ea nu se astepta sa fie vindecata in acea imprejurare -- totusi, acest om, pe care il cunosc personal, este un adevarat slujitor al Lui Dumnezeu cunoscut de f multi ( au venit la elsi depeste hotare pt rugaciuni). E un om retras - acum e in varsta depeste 70 ani. Prin el Dumnezeu a mai facut multe vindecari: de ordinul sutelor... Are dar de vindecare primit de la Dumnezeu -- conform celor scrise in Biblie ( vedeti in Corinteni, nu am Biblia la mine). Ultima vindecare deosebita a facut-o Dumnezeu prin el acum cativa ani -- pt o tanara pe nume Oana Dupu din Botosani - care a fost dusa la Cluj din cauza unui cancer si alte complicatii ( facuse lichid in tot corpulinclusiv la inima ) --medicii stateau in jurul ei fara sa poata promite ceva;

tatal acestei fete a mers plangand la Fratele Ioan Axinte- este numele lui real ; Acest om alluiDumnezeu foarte milos a fost atat de miscat - incat a ramas in rugaciune cu lacrimi mai multe ore la rand in mai multe zile; In timp ce el se ruga, Dumnezeu ii arata in vedenie exact tot ce se intampla in salonul de spital; cum medicii au vrut sa-i extraga Oanei apa din corp cu seringa...de la inima inclusiv; Dar Dumnezeu aspus NU - prin Duhul Lui Sfant; au fost sunati medicii si li s-a spus sa nu umble la inima fetei; Ei au respectat dorinta ceruta;

Batranul credincios a continuat in post si rugaciune cat a fost nevoie; fata si-a revenit din baola miraculos; a avut un copil chiar dupa aceea; A fost mare bucurie in Biserica ; La binecuvantarea copilului a fost invitat batranul Ioan Axinte - au fost lacrimi de bucurie reala si de multumiri fierbinti inaintea lui Dumnezeu. Dar oamenii acestia toti au crezut in puterea Lui Dumnezeu care depaseste orice minte omeneasca si orice pricepere; Mai stiu cazuri concrete -- pot sa va dau relatii si nr de tel sa verificati... nu am insa cum sa mai scriu ...

La acest om au fost si ortodocsi ; si au fost si dintre ei vindecati ; Dumnezeu nu face diferenta asa ca cum fac oamenii;

Singurul pacat care ne impiedica sa beneficiem de ajutorul Lui este necredinta;

Doamne, da-ne rugaciune pt credinta si pocainta. Amin.
0
05-02-2011, ora 09:54
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Este minunat ce ne spuneti si de mare folos noua celor care speram intr-o minune si cred ca suntem cu totii destul de crediciosi sa avem parte de ea.Eu personal am considerat ca rugacinea este cu adevarat vindecatoare cind este facuta de cineva curat in toate asa cum ioan Axinte este descris si va rog daca puteti trimiteti un mesaj cu nr domniei sale, daca nu vreti sa-l afisati aici si poate e mai bine ca cei interesati sa caute ei insusi vindecarea.

Cu stima
0
05-02-2011, ora 12:06
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
am promis ca revin cu noutati privind starea mea psihica.
de cand am cazut in depresie m-am tratat singura, am marit doza de abilify de la 10la 15 si la 20mg uneori, am continuat cu cipralexul in doza de 20 mg si am mai adaugat un antidepresiv numit fevarin, primele zile cate 50mg apoi 100 mg. astazi e prima zi in care ma simt bine as putea spune, pana acum am zacut la pat.
nu sfatuiesc pe nimeni sa se trateze singur, eu am procedat in acest fel deoarece doctorita mea a fost in concediu si n-am vrut sa merg la alt medic.
ce zici, drT de schema mea de tratament?
luni merg la dr deoarece vine din concediu.
0
05-02-2011, ora 14:46
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
E OK schema...bine ca functioneaza
0
05-02-2011, ora 15:56
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@robymat
Am urmarit povestea ta si sincer ma ingrozeste acest coktail de medicamente pe care-l folosesti fara oprire.Desigur ai mare nevoie sa fii ajutat din exterior deci implicit de medicatie, dar nu inteleg de ce nu intervii in paralel si cu altceva suplimentar care in timp va inlocui toate acestea.Cind depresia este una genetica, profunda e clar ca nu mai gasesti resurse in tine sa iei decizii, dar cineva trebuie sa o faca pt tine.
Acel cineva care are grija de tine, cu acordul tau desigur sa intervina cu ceva in genul:Apistress( are in compozitie polen, passiflora, maces, flori de tei), sau alt produs naturist, poti face sedinte de acupunctura, masaj relaxant cu uleiuri aromate, paraseste camera in care zaci si e incarcata cu energii negative si altele asemeni, fa o baie de soare intr-un mediu nepoluat daca se poate, tinctura de valeriana, de gingho biloba(tanakan)sunt binefacatoare si usor de folosit.Incearca sa participi la o slujba si fii aproape de preot cind iese cu potirul sfint, sa te atinga cu el, roaga-te si ai incredere.Nu adormi in camera neaerisita, pune flori proaspete, sau cineva sa faca toate astea si nu sta prea mult in fata computerului, se pare ca efectul placebo e unul indicat la tine, dar din pacate ai prea mare incredere in pastilutele alea care fac bine pe-o parte si darima pe altele.
Iti doresc mult bine si m-as bucura daca ai incerca macar ceva din astea.
0
07-02-2011, ora 13:32
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Multumesc mult pt cele expuse de tine.Pavel Chirila este cel ce a scris cartea VINDECAREA?.Din pacate nu sunt in tara pt a putea beneficia de un consult, dar pot lua relatii si la distanta sa stiu ce am de facut.

sanatate si bucurii sa ai
0
07-02-2011, ora 13:46
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Mesajul anterior era adresat lui @prozac, nu stiu cum s-a afisat aici, in fine daca tot a trebuit sa rectific mai adaug citeva rinduri.In urma cu 10 zile am inceput administrarea acelui Anacardium, complementar 2 capsule de omega3 strong DHA, vitamina B3(niacina)si vreau sa spun ca fiul meu se simte bine.Omega 3 il ia consecutiv de 3 luni si nu am de gind sa-l elimin pt ca in cazul schizofreniei aportul de acest gen de grasime este mult prea necesar.
Concluzia este ca intotdeauna mai avem sanse spre vindecare sau ameliorare, dar asta nu inseamna ca trebuie uitata posibilitatea declansarii unei crize.Nu m-am oprit din a cauta raspunsuri pt a intelege cum se produce aceasta scindare in creier, suflet-corp.
Cei care au inteles mai multe si mai bine sunt bineveniti cu explicatii.
0
23-04-2011, ora 21:47
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Lumina Invierii sa va lumineze sufletele, sa va aduca liniste, bucurie si sanatate.

Paste fericit!
0
17-06-2011, ora 14:24
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
S-a vindecat toata lumea de halucinatii?E bine, a disparut si boala in sine, schizofrenia.Sper sa mai intre cineva aici, poate tu Vlad?
0
17-06-2011, ora 16:37
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
***
Omega 3 il ia consecutiv de 3 luni si nu am de gind sa-l elimin pt ca in cazul schizofreniei aportul de acest gen de grasime este mult prea necesar.
***
@k.v

Apropo de citatul asta, va recomand si mesajele mele de uleiul de peste adresate domnului Costiholo
http://forum.romedic.ro/prod/Ce_ne_facem_cu_ANXIETATEA_?_051190.html
0
17-06-2011, ora 19:28
Eurostar
Nu este medic/terapeut
Eurostar
Sarut mana,

Imi pare bine ca mi-ati scris. Sper ca lucrurile, acuma ca este vara, sunt mai usoare pentru dumeavoastra si copilul vostru. Schimbarile de sezon au un efect asupra tuturor, dar si mai mare asupra oamenilor sensibili. In ultimul timp, am observat ca in societatea "moderna" nu exsista un rol pentru oameni cu "schizofrenie", unde in alte culturi, acesti oameni mentin directia spirituala al grupului. Intradevar, in ziua de azi, ne este foarte greu sa schimbam lucrurile deoarece calea pe care omenirea a ales-o fara consent ne indeparteaza de viata Naturala si de conexiunea noastra cu Natura de care ne este nevoie pentru un echilibru sanatos pe toate planurile. Dar, cu un tratament natural, ori fitoterapie sau homeopatie sau ori ce tratament naturist, o dieta sanatoasa si potirivita, si o viata cat mai simpla si satisfacatoare, ori ce desechilibriul, cu timpul, se va re-echilibra si simptomele vor trece.

Lucrurile deobiciei sunt mult mai complexe decat ne putem imagina momentan, dar anumite actiuni le putem lua pentru a ne indrepta spre o cale de vindecare.


Vlad
0
18-06-2011, ora 07:43
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@Eurostar

Ma bucur mult ca ai revenit Vlad, despre fiumiu as fi preferat sa vorbesc in particular cu tine, nu raspunzi la mesaje?.
Este esentiala viata echilibrata, dar un om dezechilibrat psihic ce nu mai constientezeaza asta face erori majore aducind inca o consecinta in plus la situatia data.Aici unde suntem noi aproape ca adisparut vara din ecuatie, in putinele zile cu soare nu ne putem"incarca"bateriile.Referitor la homeopatie, constat ca este destul de bine dezvoltata in tara ceea ce este interesant dea dreptul.Tu ne mai spui cite ceva?
1
11-12-2013, ora 10:52
Ania82
Nu este medic/terapeut
Ania82
Si eu sunt pro-homeopatie si asta pentru ca am testat-o pe propia piele. Am intrat in contact cu homeopatia in urma cu trei ani cand m-am confruntat cu o depresie. Am citit despre homeopatie pe internet si m-a atras faptul ca trateaza omul cu intregul si in special din punct de vedere emotional. Am gasit un medic homeopat de exceptie in Cluj Napoca. Am urmat tratamentul dansei si mi-am revenit. De atunci am recomandat tuturor Homeopatia. In primavara mama mea de asemenea s-a confruntat cu o depresie. I-a fost prescris un tratament alopat cu Cipralex. A luat doar doua zile si s-a simtit foarte rau. Nu se putea ridica din pat. Mentionez ca mama e o persoana foarte vesela activa si razbatatoare. Cand am vazut-o cum se simte am sfatuit-o sa nu mai i-a medicamentele si sa mearga la un homeopat. Vreau sa mai adaug si faptul ca de cand a luat cele doua zile de Cipralez a inceput sa aiba si atacuri de panica. Se trezea la 5 dimineata cu senzatie de panica si anxietate care dura pana pe la amiaza. A fost la doctorul homeopat care i-a recomandat diverse remedii homeopate si un remediu floral Bach. Intr-o luna a inceput sa-si revina treptat pana la normal. In prezent recomanda si ea tuturor Homeopatia. :)
0
11-12-2013, ora 19:02
clepsidra2
Nu este medic/terapeut
clepsidra2
poate pentru boli mai "usurele" as recomanda homeopatie, dar pentru astea "grele" raman la parerea mea ca trebuie medicatie si asta din experienta la ceea ce am vazut nu din auzite.
0
31-07-2023, ora 16:13
Helga90
Nu este medic/terapeut
Helga90
Buna Vlad
si fratele meu are o problema foarte asemanatoare cu ce ai avut tu, si am vrea te rog frumos daca se poate sa ne dai contactul acelui homeopat din Germania care te-a ajutat pe tine?
Iti multumesc anticipat,
0
04-08-2023, ora 16:00
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Care Vlad ? Ala de acu 10 ani ?! Sa ne uitam si noi la data cand scriem, ca asa am facut si eu, si cand vedeam data ultimei postari ma lua rasul.

Tratamenent, nu vrajeli, halucinatiile sunt psihoza, deci sa nu ne mai amagim. Si daca zice ca au disparut, nu au disparut, majoritatea cu psihoze zic ca gata, nu mai au, sau ca s-au vindecat, cand ei sunt cobza de bolnavi, si refuza sa-si ia tratamentul visand la cai albastrii pe pereti cu naturiste si rugaciuni la nimeni de fapt.
Adaugă un comentariu / răspuns
77 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pierderea atenției - probleme de concentrare (la adult)
  • Hărți corporale ale halucinațiilor, create de psihologii britanici
  • O practică de concentrare a atenției poate reduce rătăcirea mentală
  • Spiritualitatea poate crește calitatea vieții pacienților cu insuficiență cardiacă
  •