In ultima vreme am ajuns o persoana cu multe probleme

15-12-2007
ccwork
Nu este medic/terapeut
ccwork
Ma numesc Catalin si cred ca ma confrunt cu aceiasi problema, sincer nu mai stiu nici eu ce sa cred. Totul a inceput cu 4 ani in urma, cand dintr-un om perfect sanatos si plin de viatza am ajuns o persoana cu multe probleme. Totul s-a intamplat intr-o seara de august cand stand in pat cu prietena mea si in prealabil dupa o cearta eram putin nelinistit. Am iesit afara la o tigara si fumand am inceput sa tremur necontrolat, senzatia de nod in gat ma lua cu calduri puternice in zona pieptului si eram foarte agitat. Am ajuns la spital si am primit perfuzii. Am continuat a doua zi cu calciu intravenos. Starea mea era sub orice critica, eram pierdut, tremuram in continuare in fiecare seara, stare mare de oboseala...etc. Am urmat acel tratament cu calciu si apoi m-am simntit mai bine. Dar in continuare starile de nod in gat, teama de ceea ce simteam nu au disparut. In cele din urma am ajuns la neurolog si mi s-a pus diagnosticul de
tulburari ale sistemului neuro-vegetativ. Am luat mai bine de un an tanakan si xanax. La insistentele prietenei mele am renuntat brusc la aceste pastile ptr. ca simteam ca imi controleaza viazta si ma ofticam ca nu am puterea sa trec singur peste. Am facut o prostie renuntand singur la ele, pentru ca am avut acel sefraj si peste care am trecut destul de greu. Problema e ca de atunci parca m-am simntit destul bine, ma refer dupa de am lasat acele pastile. Dar in acest timp am mereu probleme de concentrare. Din luna august al anului in curs am inceput sa am iar probleme. Mergeam pe strada si deodata m-a cuprins o teama, nu am mai putut sa respir, o moleseala, ameteala si apoi am intrat in panica. De atunci am ameteli ingrozitoare si nu pot sa ma concentrez. Am fost la doctor, mi s-a dat calciu, vitamine si apoi m-am simtit mai bine. Dar ametelile nu au disparut, cateodata le aveam mai putin si alta data cum sunt si acum, foarte puternice. Acum sunt confuz, in ideea ca nu stiu daca sunt pe plan sentimental sau sunt probleme fizice. Spun acest lucru ca in ultimele luni de zile nu ma mai inteleg cum trebuie cu prietena si sufar foarte mult. Poate aceste ameteli sa le am din cauza problemelor sentimentale? Controale la cap am facut destule si rezultatele au fost bune. Acum am fost la un dr. si iau pastile ptr. raceala la cap de cateva zile dar fara nici un rezultat. Din cauza acestor ameteli nu mai pot sa fac mai nimic.Acum am acele stari de panica, ma pierd cu firea, mi se pare totul ciudat in jur, nu pot sa ma concentrez, sunt debusolat si am aceste ameteli. Cum imi dau seama dc ametelile sunt pe plan sentimental sau fizic? Va multumesc
10 comentarii
1
15-12-2007, ora 00:00
ileana_cons
Nu este medic/terapeut
ileana_cons
La intrebarea daca sint pe plan sentimental sau fizic- acum se amesteca. Astfel de simptome de ordin fizic sint o consecinta a unor probleme in plan psihologic, legate de relatia dv. sau nu- pot fi lucruri pe care sa nici nu le constientizati acum ca de fapt pot fi o cauza. Ce ar trebui sa faceti: cereti un consult de psihiatrie, unde sa primiti un tratament adecvat (Xanaxul si Tanakanul sint exact ce ar recomanda un neurolog, nu prea stiu de ce). Xanaxul este un medicament care NU se da pe termen lung, da dependenta, si exista alternative mult mai bune si mai sigure. Sint o mie de medicamente din aceleasi clase, cu siguranta veti gasi ceva care sa controleze mai bine starile asta. Apoi, in paralel cu asta sau singura, puteti incerca psihoterapie, este eficienta in astfel de cazuri.

Multa sanatate,
Dr. Ileana Constantin
Medic rezident psihiatru
0
15-12-2007, ora 00:00
shokatele
Nu este medic/terapeut
shokatele
Buna ziua,
Am ameteli si probleme de concentrare, un fel de surescitare pe care o constientizez dar mi-e greu s-o stapanesc, mi se face sete puternic. Starea este de anul acesta de cand am avut un puternic factor de stres, m-am consumat foarte mult. Psihicul nu e ok pt ca sunt dupa divort, fetita departe, familia nu e langa mine. Am fost la un endocrinolog si mi-a zis ca sunt ok sa nu-mi fac griji desi din analizele de sange unul din hormonii tiroidieni arata ca sunt suspect de hipotiroidie. Dansa a spus ca nu e cazul. In fine am luat de unul singur spirulina si parca a fost mai bine, oricum ametelile persista, mai ales la mijlocul zilei, parca spre seara ma simt mai bine. Ma odihnesc f.prost si sunt mereu obosit dimineata, ma puteti ajuta cu un sfat? Multumesc
0
02-01-2008, ora 00:00
carola
Nu este medic/terapeut
carola
vreau sa va intreb frica de moarte poate cauza atacul de panica.Pentru ca in urma atacului de panica orice ma doare ma face sa caut cauza.De exemplu de vreo 2 zile ma doare capul o durere suportabila insa ma face sa ma gandesc la ce e mai rau.Si abia astept sa reintram in ritmul normal de munca sa-mi fac o tomografie sa ma linistesc.CE se intampla cu mine???????????????????????
0
02-01-2008, ora 00:00
carola
Nu este medic/terapeut
carola
vreau sa va intreb frica de moarte poate cauza atacul de panica.Pentru ca in urma atacului de panica orice ma doare ma face sa caut cauza.De exemplu de vreo 2 zile ma doare capul o durere suportabila insa ma face sa ma gandesc la ce e mai rau.Si abia astept sa reintram in ritmul normal de munca sa-mi fac o tomografie sa ma linistesc.CE se intampla cu mine???????????????????????
0
04-01-2008, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Catalin,

ar trebui s-o iei metodic:
- cum stai cu calciul ? (analize). Daca spui ca in momentele unor astfel de crize calciul te linisteste, e posibil sa ai si caderi de calciu, si o cura mai medicala sau mai naturista pe baza de calciu ar trebui sa fie raspunsul.

- daca analizele ies bine, atunci probabil e o conditie psihologica (atac de panica plus o stare de anxietate) care se trateaza:
- fie cu pastile (dar spui ca nu vrei ca pastilele sa-ti controleze viata)
- fie cu cateva vizite la un psihoterapeut (bun) de la tine din oras, impreuna cu care poti gasi raspunsuri la intrebarile tale.

In plus la aceasta ultima solutie ai avantajul ca vei invata cum sa obtii "cu mana ta" starea de ok pe care ti-o doresti.

Toate cele bune,
Andrei Dumitrescu
0
15-02-2008, ora 00:00
jolie31
Nu este medic/terapeut
jolie31
buna catalin
ma aflu in aceiasi stare ca si tine numai ca eu am reusit sa inteleg cum imi agravez eu singura starea asta de frica nod in git samd.ca in vena se face doar in cazuri extreme, infarct blocaj renal, ceea ce tre sa faci tu este sa urmezi in lunile reci din an tratament cu ca mg +vit d3 2 cps pe zi, 20 de zile apoi 10 zile coenzima q10 cu ulei de soia 30mg pe zi si ginkoprim 10 zile 1 cps pe zi.sa incerci sa iesi cit de des poti din casa sa te plimbi pur si simplu, evita persoanele negative din jurul tau.ca intravenos este vaso dilatator si de asta ai si palpitatii, se face in 15-20 minute.
0
28-12-2009, ora 19:04
angelsmile
Nu este medic/terapeut
angelsmile
si eu de 2 saptamani traiesc un cosmar.Am facut un atac de panica in care mi s-a ridicat tensiunea la 19 si de atunci le fac aproape zilnic de frica ca voi pati la fel.Am fost azi la medic si mi-a dat xanax si inca un medicament pentru linistirea batailor inimii.id-ul meu este irimug daca vreti sa vb despre asta sau daca cineva mai e in situatia mea
0
28-12-2009, ora 19:06
angelsmile
Nu este medic/terapeut
angelsmile
irimurg scuze
0
09-01-2014, ora 17:33
adinamess
Nu este medic/terapeut
adinamess
Buna,
Am trecut si eu prin ce ati trecut voi.Stiu ce este supergreu sa iti rezolvi prblema.Uneori pare imposibil.Cum sa iti controlezi senzatiile cand simti ca mori lesini, nu ai aer etc ?. Se poate sa treci peste.. eu am trecut, daca eu am putu..t este clar ca o sa puteti si voi Multa sanatate si mai ales multa incredere.
Cu drag
Ady
0
09-01-2014, ora 20:32
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Buna seara!


Atacul de panica se caracterizeaza prin frica si disconfort intens si o serie de simptome fiziologice (transpiratie, palpitatii, tremor, senzatia de scurtare a respiratiei, de strangulare, greata, derealizare sau depersonalizare, frica de a nu-si pierde controlul sau de a nu innebuni, frisoane, valuri de caldura...Apare brusc, pe neasteptate, si dureaza de la 5 la 30 minute, de obicei cam 10 minute.
se pune diagnosticul de tulburare de atac de panica doar daca au fost cel putin doua atacuri (intrunind macar jumatate din aceste criterii), iar persoana se teme de noi atacuri si isi schimba comportamentul (de ex., evita sa calatoreasca la distante mari pt ca atunci a experientiat primul atac). Uneori se asociaza cu agorafobie (fobia de locuri deschise, poduri, tunele, calatoria cu autobuzul, trebul, masina sau situatii de unde iesirea poate fi dificila sau este greu sa se obtina ajutor).

Pacientul trebuie sa fie examinat medical inainte de a merge la psiholog pt a se exclude tulburarile fiziologice care sunt insotite de simptome similare atacului de panica (de exemplu: tahicardie, boala cardio-vasculara, stenoza mitrala, hipertensiune, atac de cord, atac cerebral, embolie pulmonara, edem pulmonar, astm, bronsita, hipoglicemie, sindrom premenstrual, sarcina, tumori carcinoide, epilepsie temporala, otita medie, anemie, intreruperea administrarii antidepresivelor, sedativelor, alcoolului, substantelor stimulante, cafeinism...).

Ar fi indicat sa-si faca analizele recomandate de medicul de familie.

Atacul de panica este mai putin dependent de context ca alte tulburari de anxietate - poate aparea si in somn, cele mai frecvente fiind la 1 noaptea- si de aceea pacientului ii este foarte dificil sa-si explice simptomele. Incearca initial sa si rezolve cum poate: daca a asociat atacul cu activitatea fizica, renunta la sport; daca l-a asociat cu anumite mijloace de tranport, evita sa le mai foloseasca. Uneori ajunge sa nu mai iasa din casa si recurge la alcool: se intampla des ca primul diagnostic pus sa fie cel de abuz de alcool, urmand ca apoi sa se descopere ca panica a fost cauza.

Panica are diverse explicatii, in functie de teoriile care stau la baza psihoterapiilor.

Terapia cognitiv-comportamentala este foarte eficienta in reducerea sau chiar eliminarea atacurilor de panica.

Explicatia atacului este considerata urmatoarea: se incepe cu o activare fiziologica normala (ameteli, respiratie precipitata, palpitatii, datorate functionarii normale a organismului, care are propriile lui "oscilatii", datorate stresului cotidian sau unor boli - cum ar fi cele mentionate mai sus -), iar persoana incepe sa-si interpreteze exagerat simptomele si sa faca - in mod constient sau inconstient - anumite evaluari de genul "Ceva nu e in regula cu mine", "Voi innebuni", "Imi pierd controlul". Aceste interpretari duc la hipervigilenta (concentrare excesiva pe senzatiile interne), iar hipervigilenta duce la senzatii fizice si ingrijorare sporita. Se ajunge la "alarma falsa": "Voi avea un atac de panica! Voi muri!" si abia apoi se traieste atacul, resimtit ca fiind ceva oribil, de nesuportat, groaza in fata unei morti iminente...
Apare anxietatea anticipatorie, care duce la evitarea situatiilor care incomodeaza/ in care a fost experientiat sau se anticipeaza ca va creste riscul de a avea atacul. Evitarea duce la linistire, pe moment si, astfel, ea devine o recompensa care faciliteaza mentinerea tulburarii. Prin evitare se rateaza ocaziile de a invata din experienta ca atacul poate sa apara sau poate sa nu apara, iar cand apare il putem tolera(desi cu greu): dureaza cateva minute, are un varf si apoi scade in intensitate.

In aceasta forma de terapie se face o ierarhie a fricii si se va incepe expunerea la fiecare situatie, mai intai in imaginar, plecand de la cele mai usor de suportat. Se va asocia fiecare situatie cu relaxarea sau un discurs interior de linistire. Uneori se induce panica (pacientul este rugat sa hiperventileze, iar apoi va respira intr-o punga de hartie prin care se restabileste echilibrul de CO2 si se sfarseste atacu). Exista destule tehnici, iar un terapeut bun le va adapta la fiecare pacient.
Panica se poate rezolva in cateva sedinte, daca au fost putine atacuri, iar persoana este motivata si nu evita expunerile.

Sfatul meu este urmatorul: inainte sa apelati la medicamente, care au si efecte adverse, oferiti-va sansa parcurgerii unor sedinte de terapie (pot fi necesare de la 8-10 la 20 sau mai multe)!

Succes!

psiholog si psihoterapeut Ana Badita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea și stresul cronic pot crește riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • Dependența față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia și anxietatea
  • Anxietatea poate influența negativ luarea deciziilor
  • Aplicația pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea și depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii și femeile sunt mai predispuși la anxietate
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •