virus hepatic B.. cum sa-mi protejez ficatul?

10-10-2008
ines
Nu este medic/terapeut
ines
As vrea sa stiu dk exista un tratamnet ptr virusul hepatic b. transaminazele mi'au iesit bine in schimb am virusul.
As vrea sa stiu ce as putea face sa imi protejez ficatul atata prin alimentatie cat si medicamentos.
Am auzit un tratament cu interferon..va rog sa ma ajutati..nu stiu care ar fi urmatorul pas..]
mersi
5 comentarii
0
23-12-2008, ora 14:18
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna ziua!

Ca si tratament naturist este foarte bun VIUSID. Intrati pe site-ul -------------* unde puteti afla mai multe detalii.

Ca si tratament alopat, puteti urma acel tratament cu interferon sau un tratament puternic antiviral (spre exemplu cu lamivudina), insa ambele tratamente au niste reactii adverse farte greu de suportat, de la nervozitate extraordinar de excesiva pana la elemente psihotice si metabolice!

Pt. o cat mai buna informare si tratament va rog sa va adresati unui medic internist sau daca sunteti din Bucuresti si nu numai, mergeti la spitalul de Boli Infectioase "Matei Bals" la profesorul Adrian Streinu Cercel!

Numai Bine, multa sanatate si Sarbatori Fericite!

(*modificat de admin)
0
23-12-2008, ora 14:40
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Am uitat sa va spun ca trebuie sa urmati un regim alimentar si de "viata" foarte strict:
-nu aveti voie alimente grase (ma refer la grasimi saturate);
-nu aveti voie carne de porc, doar de vita sau piept de pui, ambele fierte;
-fara condimente;
-nu aveti voie produse de patiserie, ratiserie, cofetarie;
-nu aveti voie sa consumati nici un microgram de alcool, sucuri carbogazoase sau asa "zise" naturale pt ca in realitate nu sunt; consumati cat mai multe sucuri ecologice Biotta, le gasiti la pcfarm.ro sau la orice magazin naturist sau plafar care se respecta (o sticla de 500 de ml costa maxim 12 RON);
-nu aveti voie sa fumati;
-nu aveti voie sa faceti efort intens;
-nu aveti voie sa va enervati sau sa aveti emotii foarte puternice;
-ar fi foarte bine daca ati lua un hepatoprotector gen LIV 52, Esentiale sau Silimarina;
-nu aveti voie mezeluri si produse foarte procesate, incluzand aici margarina, chipsuri, fructe confiate etc... si in general tot ce este colorat intens sau este foarte impopotonat;
-trebuie sa dormiti minim 8 h, maxim 10 h;
-daca puteti sa faceti putina gimnastica cumva treziti din somn (genoflexiuni, fandari si orice altceva care va face placere, chiar si jogging (alergare));
-aport caloric scazut;
-nu aveti voie cafea etc...

Acum dumneavostra adaptati acest regim la posibilitatile dvs., dar ar fi foarte bine daca ati putea sa il urmati!
0
23-12-2008, ora 23:16
ines
Nu este medic/terapeut
ines
mersi frumos de sprijin..o sa cumpar hepatoprotectoarele si Viusid.Nu sunt din Bucuresti dar o sa imi fac drum.As mai avea o intrebare ptr partener cum il pot proteja mai bine ?Am inteles k exista un vaccin pe care o sa l faca dar in rest ce ar trebui sa fac?
0
24-12-2008, ora 11:29
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu multa placere! Viusidul il puteti comanda pe site-ul dsp care v-am spus, sau sunati la numarul (40) 021 667 82 72 unde il puteti comanda prin posta sau curier.

Nu cred ca are rost sa va deplasati pana in Bucuresti (si asa arata ca o "cocina" - imi cer scuze dar acesta este adevarul) pt a il cumpara!

Partenerul trebuie sa faca mai intai o analiza sa vada daca nu este purtatorul virusului B, daca nu este (va spun acest lucru pentru ca un om se poate infecta cu acest virus prin multe metode, de la extractia unei masele la stomatolog, pana la transfuzii, recoltarea de sange pentru analize etc.) atunci isi poate face un vaccin in urma caruia va fi total protejat!

Pentru mai multe informatii va rog sa cititi tot de pe site-ul de mai jos! Veti gasi tot ceea ce va intereseaza, absolut tot!
-------------*

Numai Bine si aveti incredere in Dumnezeu, totul va fi bine!

(*modificat de admin)
0
09-01-2009, ora 02:48
evident.silvia
Nu este medic/terapeut
evident.silvia
vaccinul pt hep B ofera protectie doar 7 ani.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Investigații paraclinice în bolile hepatice și biliare
  • Moduri în care ne putem distruge ficatul
  • Ficat sănătos - ce poți face pentru ficatul tău (conform studiilor)
  • Semnele și simptomele ficatului (probleme cu ficatul)
  • O proteină, responsabilă pentru atacurile sistemului imunitar asupra ficatului
  • Studiu: ficatul uman ar putea rezista cel puțin 100 de ani
  • Verificarea ficatului - analize, teste și investigații (explicare rezultate ficat)
  •