Acneea, tenul foarte gras

26-04-2010
daniel16alex
Nu este medic/terapeut
daniel16alex
Nu se pierde, noaptea, pe perna solutia 3 de la Clearogen ? nu stiu ce sa fac cu excesul de sebum ! am tenul f.f.f. gras, se incarca cam la 5 ore
80 comentarii 12 3 Înainte ›
0
26-04-2010, ora 22:51
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!

Nu, nu o veţi pierde pe pernă. Loţiunea se absoarbe în totalitate, de aceea nu există riscul menţionat de dvs. Aplicaţi-o pe piele prin masaj uşor şi veţi vedea că vă va penetra în totalitate epiderma şi, mai mult decât atât, vă va lăsa tenul foarte mat (vă spun din proprie experienţă :)).
Surplusul de sebum de peste zi? M.D. Khadavi recomandă, în cazuri speciale, folosirea de 2 ori pe zi a sistemului Clearogen (dimineaţa şi seara; dimineaţa se foloseşte la fel ca-n cazul folosirii serale). Cazul dvs. este unul special, de aceea este indicat să vorbiţi cu d-nul dermatolog, pentru a vi aduce la cunoştinţă şi alte informaţii folositoare.



Toate cele bune!
P.S. - La începutul tratamentului cu Clearogen s-ar putea să experimentaţi câteva reacţii adverse tranzitorii, precum: iritaţie, arsură, roşeaţă cutanată, usturime, exfoliere, etc. Reacţiile sunt normale! Se datorează procesului de adaptare la acţiunea chimică a unor substanţe, de aceea este indicată creşterea gradată a cantităţii de spumă, toner şi loţiune. S-ar putea să nu le experimentaţi dar, dacă le veţi experimenta, vor dispărea în maxim 4-14 zile. :)
P.P.S. - V-am postat acelaşi mesaj şi în alt topic, dar în acesta de faţă am mai adăugat o frază :)
0
27-04-2010, ora 11:12
daniel16alex
Nu este medic/terapeut
daniel16alex
Buna dimineata Mr.Nick ! Ce pot sa fac cu cosurile aparute, coapte ? As putea sa le ascund, maschez, cu ceva peste zi sa nu se mai vada ? Nu as mai vrea sa umblu la ele, pot sa le las sa se sparga singure ? Scuze pentru atitea intrebari !
0
28-04-2010, ora 18:47
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!

Stimate domn, nu aveţi voie să manipulaţi în niciun fel leziunile acneice deja formate. Orice formă de manipulare poate să stimuleze producerea unor cicatrici (de regulă atrofice) şi chiar focare de infecţie. Nu este indicată "mascarea", pentru că împiedică respiraţia ceulară a pielii şi contribuie activ la colmatarea porilor (la înfundarea lor). Pielea trebuie să fie aşa cum este în mod constituţional :)
Vă rog să vă menţineţi gradul obişnuit de igienă, să vă trataţi acneea cu produsul antiacneic dorit (de pildă, Clearogen) şi să vă lăsaţi pielea să se vindece.


Toate cele bune!
P.S. - Pentru a grăbi procesul de vindecare a coşurilor, puteţi să vă cumpăraţi de la plafar ulei esenţial de Ti tree (Malaleuca alternifolia). Îl puteţi utiliza diluat sub formă de cataplasme (citiţi prospectul) sau îl puteţi utiliza în formă concentrată în felul următor: puneţi câte o picătură de ulei esenţial pe un deget al mâinii drepte (degetul trebuie să fie igienizat corespunzător) şi aplicaţi acea cantitate mică pe un coş, maxim 2 (reluaţi operaţiunea până ce aplicaţi uleiul pe toate coşurile, pe care doriţi să le vindecaţi mai rapid). Acţiunea puternică a acestui ulei va grăbi cu 70% procesul de vindecare şi va usca rapid coşurile. :)
Dumnezeu să vă binecuvânteze! :)
P.P.S. - Uleiul esenţial de Ti Tree este foarte accesibil. Costă maixul 12 Ron :)
0
28-04-2010, ora 18:50
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
" maixul 12 Ron :) " - maxim 12 Ron
Scriu fără să mă uit tot timpul la tastatură şi... :)))))


Numai bine!
0
30-06-2010, ora 17:04
daniel16alex
Nu este medic/terapeut
daniel16alex
Scuze, am scris si la intrebari si pe mail ! Mi se termina Solutia nr.1 de la Clearogen ( sapunul lichid care iese spuma ) si la magazin la Iasi tr. sa aduca din SUA + comanda pt. Bucuresti. Dati-mi un sfat ce sa cumpar, sa ma spal pe fata mea GRASA ! Multumesc
0
30-06-2010, ora 20:16
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate domn,

Agentul de curăţare sub formă de spumă, Clearogen, poate fi înlocuit cu Antibacterial Cleansing Foam, Sebamed - o spumă dermatologică de la Sebamed (costă aprox. 48 Ron).
Aplicati o cantitate mică de spumă dermatologică şi masaţi uşor evitând zona ochilor. Lăsaţi să acţioneze 5 minute şi clătiţi cu apă din abundenţă. Folosiţi-o doar o dată pe zi, aşa cum aţi folosit şi agentul de curăţare din gama Clearogen, nu de două ori pe zi, aşa cum recomandă producătorul german (presupun că agentul de curăţare din gama Clearogen, l-aţi folosit o dată pe zi, seara, nu?).


Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)

P.S. - Folosiţi spuma dermatologică, Sebamed, doar până în momentul în care primiţi produsul din gama Clearogen :-)
0
30-06-2010, ora 21:13
daniel16alex
Nu este medic/terapeut
daniel16alex
Mr. Nick, scuze ca nu am mai scris pe forum, dar am avut probleme familiale. Cind o sa am starea sufleteasca mai buna, o sa va povestesc pe mail ce am patit noi ( intro zi ciudata de Joi...). Am folosit Soluitia, seara si dimineata cind veneam si plecam la servici, am tenul foarte gras. Am urmat sfatul tau din partea Dr. ( sua ). Vaya con Dios !
0
30-06-2010, ora 22:21
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Daniel, nu-i nimic, v-am înţeles şi vă înţeleg în continuare absenţa motivată. Îmi pare rău că aţi avut acele probleme (sper că sunt total rezolvabile!).
Dacă aţi folosit soluţia dimineaţa şi seara, vă rog să folosiţi şi produsul de la Sebamed tot de două ori pe zi (folosiţi şi tonerul, ca de altfel şi crema, ambele din gama Clearogen, tot de două ori pe zi).


Toate cele bune!
Cu respect,
Nick
0
01-07-2010, ora 11:44
adriana mariana
Nu este medic/terapeut
adriana mariana
d-nule Mr. Nick am si eu o problema..spuneti-mi si mie cum sa scap de petele cafenii ramase in urma cosurilor??multumesc!
0
03-07-2010, ora 15:58
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată d-ră/d-nă Adriana Mariana, petele respective pot fi eliminate cu ajutorul produsului Uriage Depiderm SPF 50, cremă depigmentantă, şi nu numai (mai sunt şi alte produse, chiar foarte multe, care conţin acid kojic, acid azelaic şi diverse combinaţii patentate cu scopul de a reduce sau inhiba melanogeneza).
Uriage Depiderm este un produs natural! Are în compoziţie nicotinamidă (vitamina B3), glabridină, AHA şi BHA (alfa-hidroxiacizi şi beta-hidroxiacizi), extract de ceai verde şi acid ascorbic (vitamina C).
Se aplică de 2 ori/zi timp de minim 3-4 luni de zile (se aplică pe zonele afectate).
Consultaţi un medic dermatolog pentru a fi examinată!

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
03-07-2010, ora 16:03
adriana mariana
Nu este medic/terapeut
adriana mariana
si cam cat costa Uriage Depiderm SPF 50????multumesc
0
03-07-2010, ora 16:25
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Aproximativ 90 de Ron (flacon de 30 ml) :-)

Cu plăcere,
Nick
0
03-07-2010, ora 16:38
adriana mariana
Nu este medic/terapeut
adriana mariana
multumesc frumos pt ajutor!
0
05-07-2010, ora 17:28
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Adriana Mariana, dacă nu vă permiteţi să achiziţionaţi acest produs, vă rog să vă tamponaţi de 2 ori pe zi, doar pe zonele afectate de petele post-acneice, cu suc proaspăt de lămâie, zilnic, timp de minim 3 săptămâni şi maxim 6 săptămâni.



Toate cele bune!
Cu iubire şi respect,
Nick
0
05-07-2010, ora 22:33
adriana mariana
Nu este medic/terapeut
adriana mariana
multumesc mult!
0
05-07-2010, ora 22:37
adriana mariana
Nu este medic/terapeut
adriana mariana
tatalui meu de la prea mult praf si transpiratie ii apar pe fata si spate ceva sub forma de cosuri si au capul alb..cu ce ar putea sa-si dea dupa baie impotriva lor???multumesc!
0
06-07-2010, ora 18:56
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată d-nă, vă rog să-mi răspundeţi la câteva întrebări:
- Acele formaţiuni cutanate - cele sub formă de coşuri cu cap alb - supurează? (formează şi elimină puroi?) Puroiul - dacă există - se elimină singur, în mod spontan, sau poate fi extras doar dacă manipulaţi formaţiunea respectivă, doar dacă o stoarceţi?
- Dacă tatăl dvs. nu se expune la mult praf, dar transpiră, tot prezintă acele formaţiuni?
- Formaţiunile respective apar şi se dezvoltă strict dependent de expunerea la praf şi de transpiraţie excesivă sau apar şi se dezvoltă şi în alte condiţii?
- Se vindecă singure, după o anumită perioadă de timp, sau persistă pe piele? Dacă se vindecă singure, în cât timp o fac?
- Tatăl dvs. a consultat un medic dermatolog pentru a fi examinat? Dacă da, vă rog să precizaţi diagnosticul şi tratamentul.
- Tatăl dvs. suferă de vreo hipersensibilitate sau intoleranţă cutanată şi/sau alimentară? Este alergic la vreo substanţă? (alergia respectivă - dacă există - a fost depistată printr-un test alergologic sau a fost dedusă de vreun medic, fără ca tatăl dvs. să fie supus unei testări serologice sau cutanate?!)


Toate cele bune!
Cu respect,
Nick
0
06-07-2010, ora 21:59
adriana mariana
Nu este medic/terapeut
adriana mariana
se usuca singure cam intr-o saptamana ca daca incerc sa le storc se umfla se maresc si se inrosesc..ii apar chiar daca doar transpira s nu se expune la praf...nu a consultat nici-un medic si nu e alergic la nimic...cu ce ar putea sa isi dea sau ce sa faca sa nu ii mai apara???va multumesc!
0
08-07-2010, ora 15:28
daniel16alex
Nu este medic/terapeut
daniel16alex
Buna ziua Mr. Nick ! Eu, dupa 3 luni de folosire Clearogen, mai am perioade cind apar nesuferitele de cosuri. Sper sa mai am bani sa continui tratamentul ( se consuma foarte repede 1 si 2 ). Am citit mai demult ca ati avut probleme cu cosurile si le-ati tratat cu Clearogen. Acum dupa ce ati scapat de ele, cu ce va intretineti fata ? Va doresc SANATATE ! Ps. Inca nu a venit produsul in tara.
0
09-07-2010, ora 22:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hy!

Stimată d-nă Adriana Mariana, ar fi indicat ca tatăl dvs. să consulte un medic dermatolog, pentru că, cel puţin din ce aţi relatat dvs., prezintă simptomele / semnele unei infecţii stafilococice, chiar streptococice (acele formaţiuni cutanate pot fi abcese specifice unei piodermite).
Nu poate sau nu doreşte să facă un astfel de consult? Eu vă pot recomanda o schemă terapeutică, dar nu am certitudinea că-l va ajuta la ceva pe tatăl dvs.


Numai bine!
Cu respect,
Nick
.


Stimate d-nule Daniel, eu am folosit Clearogen timp de 1 an şi aproximativ 6 luni de zile. Problemele mele cutanate au fost deosebit de grave, ca de altfel şi foarte rezistente la orice altă formă de tratament (am suferit de acnee vulgară).
M.D. Alex Khadavi, dermatologul american, este un geniu. M-a ajutat în cel mai disperat moment. M-am rugat mult la Dumnezeu să descopăr "ceva", ceva care-n România nu exista, evident, şi...Dumnezeu, absolutamente infinit de bun şi minunat, m-a ajutat să-l pot găsi pe d-nul Khadavi (l-am descoperit după 6 ore de reserch pe internet). M-a consultat, mi-a prescris Clearogenul şi după 3 luni nu m-a m-ai recunoscut nimeni. Ajunsesem la faza în care să fiu acuzat că mi-am făcut operaţie estetică (acneea vulgară dispăruse ca prin minune; ştiu că a fost o minune înfăptuită de Dumnezeu).
Nu m-a putut ajuta niciun dermatolog din România. Nimeni şi nimic. :( Şi totuşi, m-a ajutat iubirea vieţii mele - DUMNEZEU.
Problema a fost că a trebuit să import Clearogenul din Usa. L-am importat, dar am avut probleme mari cu transportul. FedEx, firma de transport, a livrat coletul în Israel, din cauza unei erori de inscripţionare a adresei. Eu mi-am dat seama pentru că am supervizat transportul on-line (prin tracking). A trebuit să o contactez pe secretara dermatologului. Ea a redirecţionat coletul către România :) Ufff, aventuri pe mapamond. Şi ca să vedeţi cât de corecţi sunt, vă spun şi faptul că mi-au returnat cei 30 de dolari aferenţi transportului, pentru scuzarea neonorării la timp a termenului de distribuţie.
În fine, atât de mult am crezut în ajutorul lui Dumnezeu, încât am fost ajutat. Am primit într-un final mult aşteptatul colet. După ce am realizat cât de bun este produsul, am început să-l popularizez şi în România. Din fericire, nu ştiu cum, un agent economic s-a decis să-l importe, ce-i drept, la un preţ puţin "umflat", că aşa se practică în România :(

Acum, când nu mai am problemele din trecut, folosesc foarte rar Skinoren (o dată la 2-3 săptămâni). De cele mai multe ori mă spăl pe faţă doar cu apă şi săpun. Foarte rar îmi ies coşuri, iar cele care-mi ies, maxim 2, 3, din păcate, ies strict pe fondul unei hipersensibilităţi alimentare (când mănânc ciocolată sau îngheţată) :(
Sper că v-a putut ajuta cu ceva, ceea ce v-am relatat, chiar şi cu întărirea credinţei că sunteţi pe drumul cel bun.


Numai bine!
Cu respect,
Nick
0
28-07-2010, ora 19:47
daniel16alex
Nu este medic/terapeut
daniel16alex
Buna ziua Mr. Nick ! Am gasit un net liber. Este adevarat, produsul ( setul de 3 solutii ) costa 400 lei la iasi + transportul. Eu am avut mereu probleme cu fata, nu grave dar deranjante, ( probabil din cauza tenului foarte gras ). Tin minte ca prin 1992 am fost la un medic militar si mi-a dat doxiciclina si bioxiteracor. Am "scapat " momentan, mai apareau citeodata. Dar s-a intimplat ceva foarte grav la noi in familie. Joi, pe 30 iulie 2009 ( ce ciudat - mai sunt 2 zile si se face anul ). Tatal meu a suferit un accident auto : a tranversat strada in fata blocului, sa cumpere piine. A fost lovit la cap : coma profunda gr.5, leziuni la trunchiul cerebral, s-a " trezit " dupa 1 luna. Eu am avut o stare de soc care a dus la slabirea corpului cu 4 kg in 4-5 zile, am transpirat exagerat si nu mai stiu cu ce si cum m-am sters pe fata, miini, am avut urina 3-4 zile portocalie, am dormit pe scarile spitalului de urgenta Floreasca ( terapie intensiva - neurochirurgie ), m-am oprit la 10 kg lipsa. Tata, dupa 1 luna nu a mai fost Tata, traia in lumea lui. Dupa 2 luni de terapie intensiva, a inceput sa miste ochii, un pic mina dreapta si piciorele, inghitea mincare ca un bebelus. Dupa 3 luni de spitalul Floreasca, pe 2 Noiembrie, l-am dus la recuperare ( loco-neuro-psiho-fizio-motorie ) la Militar. cred ca slabise 25-30 kg. Pe data de 4 Noiembrie i-am facut mamei un consult de urgenta si sa stabilit o operatie de Fiere ( colecist acut ). Joi, pe data de 5 Noiembrie, la Floreasca, mama este operata ( nu la Paroscop ) s-a spart Fierea, si dusa in stare grava la terapie intensiva, Luni 9, control, si Marti 10 operata din nou, supura foarte mult. Joi, 12 Noiembrie, operata de urgenta, au gasit un intestin gaurit. Intr-o saptamina 3 operatii. Aveam ambii parinti in spitale, in stare foarte grava. Mama a stat 1 si jum. luna pe terapie intensiva. In acest timp sa format si o escara la spate ( este si voinica ). Cu Tata la recuperare, i-am facut un Rmn si s-a constatat ca are Hidrocefalee ( lichid care apasa pe creier ) Joi, 19 Noiembrie, Tata este operat la cap si i s-a facut un Sunt ( o valva de drenaj care coboara din creier in stomac ). Aveam sperante, scotea citeva cuvinte si minca cu lingurita. Joi, 3 Decembrie, face o criza : Tensiune 5 si Temperatura 40, si merge iar la terapie intensiva. Joi, 17 Decembrie, cind Mama era operata la spate - Escara, Tata a facut Stop-cardiorespirator si s-a inaltat la Cer. Dumnezeu sa-l Odihneasca. In toata acesta perioada, Mama vroia sa mearga la Tata sa-l vada, crezind ca este suparata pe Ea ca nu mai trece pe la El. Am prins si perioada de Carantina. Mama nu stie ca Tata a fost operat pe Creier. Am avut o problema : fiind Joi pe la prinz si accident rutier, a trebuit sa-l duca la IML, toate actele din spital pt. IML au durat si Tata a ajuns tocmai Vineri pe la 14-15. IML nu lucreaza de Vineri ora 12 pina Luni ora 07. Lui Mama nu i-am spus decit Luni dimineata ( a fost groaznic ) cind am stiut ca pot sa-l ridic pe Tata si sa-l duc la capela. Am avut invoire de la Medici sa o scot din spital si sa mergem acasa, la capela. Inmormintarea a fost Marti, 22 decembrie, dupa a trebuit sa o aduc la spital inapoi. Joi, 24 decembrie, am parasit in sfirsit spitalul Floreasca, dupa 5 luni. AU FOST ZILE DE JOI , . Acum Mama este spre bine, Escara se vindeca ( a fost cit un mar de mare), iar operatia de pe burta s-a lipit ( nu a fost cusuta ), poarta in continuare un briu special. Norocul meu ( 39 ani ) este ca mai am o Sora mai mare cu 8 ani si 2 nepoate ( 22 si 24 ani ), si ne roteam intre doua spitale. Cit despre mine, am fost prin Septembrie la un dermatolog ( se agravase acneea ), mi-a dat doxiciclina, brevoxil si o solutie preparata in laborator. Mai trecuse din cosuri, nu aveam timp si pentru Mine. Prin Februarie, a trebuit sa fac un inplant dentar si am luat Augmentin, impotriva infectiilor post operator. Am fost surprins sa vad ca, cosurile, dispar. Dupa tratament la citeva saptamini, au aparut din nou. Am luat iar doxiciclina si solutie, dar fara surprize bune. Am cautat si am gasit Sfatul tau pe net. . Am folosit Clearogen concomitent cu Augmentin, pentru accelerarea vindecarii. Mai folosesc Clearogen si acum. dar tot mai sunt perioade cind sunt multe cosuri. Sper sa mai am bani sa cumpar. Ce este foarte greu, faptul ca Eu am tenul gras si in contact cu Clearogen, dupa citeva ore se incarca zona ochilor : grasime ( nu dau si pe ochi cu solutie ) si lacrimez cu usturime, pina spal cu sapun doar ochii. Am observat, ca aceasta migratie de " combinatie ", care se ia totusi noaptea pe asternuturi, coboara si pe git, transformind pilea de pe git " ciudata, parca este batrina " . Sper sa scap si sa ma spal si Eu normal, intr-o buna zii. Am incercat ( sa usuc ) Titree si ma -m iritat si mai mult. Nu am avut bani pt. Kombucoo. Asa ca, . nu mai stiu ce sa fac ? sa mai iau si antibiotice ? Scuze ca am scris asa de mult, dar. Multa sanatate si Vaya con dios !!! ps.: Mama nu stie nici acum de IML si autopsie
0
12-08-2010, ora 03:33
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate d-nule Daniel,

Am luat act de ceea ce aţi scris, dar vă voi răspunde abia mâine. În acest moment sunt foarte obosit. Vă mulţumesc mult pentru înţelegerea de care veţi da dovadă şi vă rog să mă iertaţi dacă amânarea postării răspunsului v-a produs vreo indispoziţie.


Cu respect,
Nick
0
14-08-2010, ora 12:30
utilizator_81247
Nu este medic/terapeut
utilizator_81247
Buna, Mr. Nick
Ma numesc Victoria, am 20 de ani si am si eu prb cu tenul... Din perioada liceului tenul meu e rosu, am cosuri si sebum. Nu suport caldura foarte mare, nici sa ma expun la soare, insa in perioada asta am avut de lucru si m-am bronzat putin iar acum tenul este putin uscat, cu cv cosuri, insa mereu imi este iritat. Pt inceput vreau sa spun ca nu am fost la nici un medic dermatolog pana akm, si chiar azi am discutat cu o verisoara (care lucreaza intr-o farmacie), cam ce as putea sa folosesc. Colegele imi spuneau sa folosesc Cleraskin de la Avon, mai nush cate alte tampenii, apoi am inceput sa mai folosesc din cand in cand cate o masca dar nu mi-au fost de folos, ce vreau sa spun este ca dupa folosirea unui produs mi se roseste foarte tare fata. Am citit undeva ca tre sa alternez apa calda-apa rece si intr-adevar pt tenul gras e mai ok apa rece...Dar akm am folosit un gel de curatare cu Aloe-Vera de la Oriflame, dar nu vreau sa mai fol produse din revistele astea, insa am incercat sa vad daca sunt bune. Am vazut ce sfaturi ati dat celor care v-au mai scris, mi-am luat si eu notite...ar fi bn sa incerc si eu Clearogen s.a.m.d sau sa merg la un dermatolog? Prb e ca pana merg din nou la facultate nu am cum sa ajung la un cabinet dermatologic...Unii mi-au spus sa merg la un simplu tratament unde o sa ma tina 1h pt. pct negre, cosuri etc. Chestia e ca eu vreau sa mai incerc si alte produse. pt ca deja m-am saturat de tenul meu iritat. Mentionez ca nu ma machiez dar folosesc creion corector si pudra atunci cand ies la soare pt ca imi acopera iritatiile.
Verisoara mea spunea cv de Scabex, Seba med sau propolis intern. As putea sa folosesc cv preparat in casa cu miere? Stiu ca si fructele sunt bune dar cam usuca tenul...Nu prea ma pricep dar nici nu stiu cat de sanatoase sunt produsele acestea...dar vreau un ten curat.
Eu ma cam stresez din orice, si de multa vreme sunt cam agitata si nervoasa. Sa fie si asta o cauza pt care tenul meu e asa cum e? Stiu ca multi se confrunta cu prb ale tenului...Altii spun ca e de la hormoni, si ca mai bn folosesc doar apa si sapun.
Ce sa folosesc pana la urma, numai daca merg la un dermatolog reusesc sa rezolv prb?
Multumesc si o zi frumoasa.
0
17-08-2010, ora 18:29
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate d-nule Daniel,

Îmi cer iertare că nu v-am răspuns pe 13 august, aşa cum v-am promis. Nu am putut! Mulţumesc pentru înţelegere.
Am citit cu atenţie tot ce aţi scris în posting-ul anterior. M-au impresionat profund situaţiile prin care aţi trecut. Îmi pare foarte rău că familia dvs. s-a dezbinat odată cu moartea tatălui dvs. (Dumnezeu să-l ierte şi să-i odihnească sufletul în Împărăţia Lui. Amin). Este profund trist tot ce i s-a întâmplat dânsului, dar şi ce i s-a întâmplat mamei dvs. Nu vă pot spune decât că durerea este îngăduită de Dumnezeu, în pofida faptului că nu-I este pe plac, doar pentru a purifica. Suferinţa purifică sufletul, de aceea ea este prezentă în viaţa multor oameni.
Nici dvs. nu aţi fost privat de suferinţă, ba chiar din contră. Stresul puternic şi emoţiile negative, printre alele, şi-au lăsat amprenta până şi pe tenul dvs. (stresul intens produce hiperstimularea glandelor sebacee, având ca rezultat o hipersecreţie, care, de cele mai multe ori, produce erupţii acneice destul de severe), însă sper că nu v-au psihotraumatizat.
Totuşi, mă bucur că aţi suport cu stoicism toate necazurile şi mă bucur că mama dvs. a supravieţuit tuturor intervenţiilor chirurgicale (supravieţuirea a fost un miracol!) şi că se vindecă (chiar şi lent). Dumnezeu v-a ajutat!
Totul va fi bine de acum încolo, pentru că după toate furtunile întotdeauna apare soarele, întotdeauna.

.
În ceea ce priveşte problema dvs. cu tenul, trebuie să ştiţi că leziunile acneiforme, cel puţin în cazul dvs., au clar şi o componentă infecţioasă. Nu v-aş recomanda să reîncepeţi o cura cu antibiotice sintetice pentru că antibioterapia are efecte foarte negative pe termen scurt şi chiar catastrofal de grave pe termen lung.
Dacă aş fi în locul dvs., aş încerca să folosesc ulei de oregano sălbatic, dar nu ştiu cum va reacţiona pielea dvs. la acţiunea principalei substanţe biologic active - la carvacol (ar fi indicat să-l administraţi intern, cât şi extern). Documentaţi-vă cu privire la acest ulei extraordinar de bun (uleiul de oregano sălbatic este unul dintre cei mai puternici agenţi antibacterieni, antivirali şi antifungici, de factură naturală).
----------*
Continuaţi şi administrarea Clearogenului! Ştiu că este scump, dar este foarte, foarte, foarte bun :-)
.

Cam atât! Am fost destul de concis (nu mă simt bine!), dar sper că am comentat măcar esenţialul.
Aveţi mare grijă de dvs. şi întăriţi-vă credinţa în Dumnezeu (fără El nu puteţi face nimic).
Cu multă consideraţie,
Nick


P.S. - Stimată d-ră/d-nă Victoria, vă voi răspunde şi dvs. în următoarele zile. Mulţumesc pentru înţelegere! Toate cele bune.

(*modificat de administrator)
0
17-08-2010, ora 21:21
utilizator_81247
Nu este medic/terapeut
utilizator_81247
Buna seara, nu este nici o problema, imi scrieti cand o sa puteti. Eu intre timp am mai gasit pe internet niste produse - Acneasis, Dermastyle, de la Lumiport, Crema cu sulf de la Harrogate, Ulei de Ti Tree de la Fares, Zyporex, Orovo Akne kit, Gold Cleansing Bar, Acnease, Clearogen+Augmentin, Exfoliac Acnomega 100. Unele sunt mai ieftine, altele mai scumpe... nush de ce inclin spre crema cu sulf.si mai citeam pe undeva despre lotiuni cu apa de trandafir sau cv de genu...dar mai intai vreau sa stiu parerea dumneavoastra.
Ma bucura faptul ca nu uitati de Dumnezeu, intr-adevar medicina prin minunile Lui lucreaza. Doamne-Doamne sa va dea putere si sanatate.
0
21-08-2010, ora 23:09
utilizator_81247
Nu este medic/terapeut
utilizator_81247
Mentionez ca acum fata imi este uscata si rosie...de fapt de vreo cateva saptam imi e uscata.
0
13-09-2010, ora 21:51
coraa
Nu este medic/terapeut
coraa
sunt cora si am probleme cu acneea, am 32 de ani am facut tot felul de tratamente fara mare rezultat insa...as vrea sa incerc si clearogenul dar nu stiu daca cele 3 spray-uri sunt suficiente pentru tratamentul a doua luni sau pentru o singura luna...fiind scump acest tratament, vreau sa stiu daca mai are rost sa ma apuc de el, daca spray-urile ar ajunge pentru 2 luni ar fi ok, cine imi poate spune?Merci...
0
18-09-2010, ora 01:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-ră/d-nă Victoria,

Îmi cer iertare pentru răspunsul tardiv.
Din câte am citit în mesajele dvs., tenul dvs. este deosebit de reactiv la anumiţi factori din mediul ambiant, ceea ce-l face să devină eritrozic, seboreic şi acneic. Se înroşeşte şi se îngraşă, dar în acelaşi timp, în conjuncturi mai mult sau mai puţin asemănătoare, însă în intervale de timp diferite, se şi usucă.
Clearogenul poate fi punctul de început al rezolvării problemelor dvs. cutanate, cel puţin a celor din zona facială, însă trebuie să-l folosiţi corect, fără a vă abate de la nicio indicaţie inclusă în prospectul însoţitor.
Îl puteţi folosi şi fără a consulta vreun medic dermatolog!
Celelalte produse, care fac parte din sfera celor enumerate de către dvs., sunt bune, dar niciunul nu se compară cu Clearogen, cel puţin analizând raportul calitate/preţ, strictamente din propria mea perspectivă.
În acest moment - un moment în care vremea îşi concretizează tranziţia către toamnă - care este starea tenului dvs.? (după ce îmi veţi răspunde la această întrebare, în funcţie de răspunsul dvs., vă voi mai adresa câteva întrebări).

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
18-09-2010, ora 01:12
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-ră/d-nă Coraa,

Sistemul profesional de îngrijire a pielii cu tendinţa la a dezvolta leziuni acneice pe fond seboreic şi/sau infecţios, Clearogen, este compus din 3 produse - un agent de curăţare sub formă de spumă, un toner şi o loţiune antiacneică, toate fiind concepute să aibă o aplicabilitate zilnică unică (numai seara) şi o durabilitate de maxim două luni, în cel mai favorabil caz, sau de minim o lună, în cel mai nefavorabil caz, însă durabilitatea este dependentă de cantitatea utilizată la fiecare aplicare.
În principiu, produsele ajung pentru 2 luni!


Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)

P.S. - Ştiu că este scump produsul, dar este extraordinar de util (pentru a avea rezultate foarte bune, în mod consolidant, este de preferat să folosiţi acest produs pe o perioadă îndelungată (perioada îndelungată se referă la minim 6 luni!)).
0
18-09-2010, ora 14:53
utilizator_81247
Nu este medic/terapeut
utilizator_81247
Bună ziua Mr. Nick,
Mă bucur că mi-aţi răspuns şi că nu mai trebuie să merg la dermatolog.
Da, tenul meu e roşu, cu cv cosuri si uscat...app. Clearogen(ati scris mai jos ca este compus din 3 produse), dar vreau sa va intreb îl gasesc in farmacii sau mai degrabă fac o comandă online? În plus vă rog să imi spuneţi, în timp ce voi folosi acest produs, trebuie să mai fol cremă si pudră ca să acopăr totuşi...că la facultă.si dacă da, imi spuneţi vă rog ce cremă să folosesc? Nu imi plac cremele sau unguentele grase.şi aş vrea cv cât mai natural...ce aţi putea să îmi recomandaţi? Eu acum fol o crema cu Aloe Vera. Fond de ten nu fol şi nici nu vreau. Bănuiesc că din moment ce seara tenul va fi curăţat, ce fol pe parcursul zilei nu are un foarte mare efect.nush. Acum, zilnic, mă cam doare capul...cred că din pricina sinuzitei şi vreau sa urmez un tratament cu hrean...
Mulţumesc pt răspuns.
Toate cele bune.
Adaugă un comentariu / răspuns
80 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Influenta alimentatiei asupra dezvoltarii acneei
  • Coșurile (acneea)
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Ce tip de ten ai și cum îl îngrijești?
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  •