Cel mai nou antipsihotic alocat in România si in lume

26-01-2018
Naty98
Nu este medic/terapeut
Naty98
Buna! As avea o mică curiozitate: care este cel mai nou antipsihotic aparut pe piața și comercializat în România? Am întrebat-o astăzi pe doamna doctor și mi-a spus că este Xeplion, cel pe care-l iau eu, apărut în 2011, sau Invega Maintena(tot ca Xeplion, doar că se face o dată la 3 luni). Însă am văzut că cineva a pomenit pe forum de Piportil L4 despre care am găsit mai multe informații în engleză decât în română.
Dar care este cel mai nou antipsihotic aparut în lume și folosit la ora actuală? Am căutat pe net, dar m-am încurcat mai mult, deși căutarea a fost în engleză.
2 comentarii
2
27-01-2018, ora 07:57
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Naty, nu stiu sa-ti raspund. Bravo tie ca iei Xeplion, ultimul aparut in Romania, scump tare dar compensat 100% si ca te simti foarte bine cu el si nu ai efecte secundare! Acum, ca e iarna, inteleg ca stai pe Youtube s.a., dar cum vine primavara si daca nu gresesc stai la tara, eu in locul tau mi-as lua un caine, niste animale de dus la pascut, un rucsacel cu merinde in spate si un aparat de fotografiat si as sta toata ziua pe coclauri. :) Viata poate fi frumoasa si pensionat cu schizofrenie la 20 de ani, nu-i asa? :)
1
27-01-2018, ora 12:02
Naty98
Nu este medic/terapeut
Naty98
Da, aveți dreptate! :D
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antipsihoticele - între beneficii și riscuri
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.