Cosuri purulente, inestetice, care dau o stare de mancarime.

24-03-2008
marag68
Nu este medic/terapeut
marag68
Fiica mea in varsta de 14 ani are urmatoarea problema:ii ies pe fata o multitudine de cosuri purulente, inestetice, care ii dau o stare de mancarime.
Am incercat sa le tratam cu argila dar nu am obtinut nici un rezultat.
Puteti sa-mi dati un sfat?
32 comentarii 12 Înainte ›
0
25-03-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Apelati la un medic dermatolog deoarece acneea poate fi stapanita cu tratament local combinat sau nu cu tratament pe cale generala.
0
25-03-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
posibil sa fie o acnee juvenila si atunci sint asociate si ceva probleme cu ciclul(dureri, neregulat)sau o acnee vulgara si e asociata cu o problema de digestie(constipatie sau alternante de tranzit)scrie-mi detalii -* si incerc sa te ajut.



(*modificat de administrator)
0
06-03-2009, ora 11:05
p_gabitzu
Nu este medic/terapeut
p_gabitzu
Buna ziua, Gabriela ma numesc si am 24 de ani.De 8 ani nu mai scap de acnee am fost la un dermatolog si am luat skinoren si zinerit timp de aproximativ 2 luni imi trecuse dar apoi nu l-am mai folosit pentru ca imi usca foarte tare fata si din pacate au reaparut si nu stiu daca sa reincep acelasi tratament si cat timp sa-l folosesc sau sa incerc si altceva.Intre timp am mai folosit si aknesol dar fara rezultate.Multumesc frumos. Si astept raspuns urgent
0
07-03-2009, ora 09:02
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
p-gabitzu, ar trebui sa faci o ecografie de ovare.
0
10-03-2009, ora 19:32
ellenel
Nu este medic/terapeut
ellenel
De 5 luni de cand m-am angajat si stau circa 12 ore pe scaun imi apar niste cosulete pe fund. Cred ca de la blugi si de statul jos atatea imi apar ca pana acum nu le-am avut...a-s vrea sa stiu daca ma puteti sfatui cu ce ma pot da.am fost la farmacie si i-am explicat farmacistei si mi-a dat Bepanthen.acum sa vad ce efect are. multumesc
0
13-03-2009, ora 18:07
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Bepanthenul nu are efect, in cazul dvs, decat in incasarile farmacistului. Oricum si farmacistii trebuie sa traiasca !
Dupa cum ati spus, cauzele aparitiei acelor cosuri sunt lenjeria si pozitia.
Ar trebui sa purtati o lenjerie care sa absoarba transpiratia si sa permita aerisirea pielii, iar scaunul pe care stati sa aiba o pernuta dintr-un material absorbant.
0
14-03-2009, ora 22:31
medeea_nicole
Nu este medic/terapeut
medeea_nicole
Buna seara. Am 27 de ani si de 3 ani mi-au aparut in zona toracica (fata) niste chisturi sebacee care in timp s-au inmultit (acum sunt vreo zece si sunt cam inestetice). Acum o luna m-am hotarat si am fost la un consult la un medic dermatolog. Mi-a expus mai multe tratamente: skinoren (cu slabe sanse de reusita), un tratament care ma impiedica sa raman insarcinata vreo 3 ani si metoda chirurgicala (bisturiu sau prin arderea pielii - nu "gasesc" termenul). Eu am optat pt bisturiu pt ca ma gandeam ca se vindeca mai usor dar nu a functionat asa ca el a optat pt varianta 2. Mi-a scos doua chisturi si s-au vindecat dar au ramas urme mai evidente decat chisturile in sine, in primul rand gaura facuta prin ardere sa iasa "puroiul" si apoi roseata din jur, provocata de stangerea pielii cu un cleste. Intrebarea mea este cum pot scapa de aceste cicatrici si cum sa intervin asupra celorlalte chisturi fara a ramane cu pieptul rosu si gaurit ( chisturile sunt destul de apropiate unul de celalalt iar cicatricile lasate au o intinedere cam de 2-3 ori mai mare). Va rog frumos sa-mi raspundeti! Va multumesc!
0
16-03-2009, ora 11:50
Lizanya
Nu este medic/terapeut
Lizanya
Buna ziua.Am 22 de ani si de aproximativ 2 ani de zile imi tot ies cosuri in zona barbiei, si uneori pe frunte.Ideea este ca sunt ca niste pete rosii care nu au niciodata colectie purulenta, dar iese din ele un fel de zeama si se formeaza crusta. Am incercat tot felul de masti de fata, am fost si la dermatolog, o perioada mi-au trecut, insa imi reapar periodic la cateva luni. Am urmat si un tratament ginecologic timp de 3-4 luni, timp in care s-au ameliorat, insa acum mi-au aparut din nou, si nu reusesc sa fac nimic ca sa imi treaca. Acum un an am facut si o ecografie pelvina iar rezultatul era urmatorul: " Ovare cu dimensiuni normale, contur corect, cateva imagini chistice de mici dimensiuni perifirice si o imagine chistica tipica de aprox.24 mm pe ovarul stang(K.folicular)"
Va rog daca puteti sa-mi explicati mai exact despre ce este vorba si ce tratament as putea sa urmez. Dr. ginecolog nu mi-a spus ca as avea chisturi la ovare ci de candida si infectie cu trichomonas, pentru care am facut tratament cu ovule cu tricomicon, spalaturi Tantum rosa, Septovag si ceai de galbene,
Ce as mai putea sa fac? Va multumesc
0
16-03-2009, ora 17:26
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru medeea_nicole:
Chisturile sebacee nu se extirpa decat chirurgical.
Pentru a avea cicatrici mai estetice ar trebui sa apelati la un chirurg estetician.
Din ce localitate sunteti?
0
16-03-2009, ora 17:30
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Lizanya :
Cauza problemelor cu tenul dvs se afla in sfera genitala si este legata de acele chisturi ovariene.
Ar trebui sa faceti un tratament cu anticonceptionale, dar nu orice tip de anticonceptionale. Preferabile ar fi Diane 35 sau Laurina, in functie de gravitatea problemelor de la nivelul fetei.
0
17-03-2009, ora 00:03
medeea_nicole
Nu este medic/terapeut
medeea_nicole
Sunt din Bucuresti. Daca cunoasteti un medic bun de aici as dori sa-mi recomandati. Va multumesc mult!
0
17-03-2009, ora 00:08
medeea_nicole
Nu este medic/terapeut
medeea_nicole
Medicul de familie mi-a recomandat acum vreo 2 ani sa merg la cosmetica sa le "scot", credeti ca asta ar fi o solutie de luat in seama? Am mai citit si pe forumuri despre metoda asta. M-ar interesa si parerea dumneavoastra.
0
17-03-2009, ora 19:34
veve86
Nu este medic/terapeut
veve86
Buna ziua. Am 22 de ani si eu ca si Lizanya, si problema mea este asemanatoare, imi ies niste cosulete mici, rosii si fara purulente pe frunte, in zona tamplelor, pe barbie sau langa colturile gurii si cateodata pe sprancene, dar niciodata pe obraji sau nas. Eu nu le scot niciodata, ci incerc sa le curat cu lotiune tonica, sapun, masti cu argila, dar degeaba...dispar cateva ore si pe urma se inrosesc la loc si am impresia ca porii din aceste zone se dilata, pentru ca tenul pierde netezimea de dupa spalare si devine.intr-un fel, poros.
Mentionez ca am un ten uscat, m-am lasat de fumat de 4 luni si desi nu mananc produse animale, ci foarte multe fructe si legume de la inceputul postului, adica de 2 saptamani, aceste probleme s-au inrautatit. Vreau sa ma duc la un medic dermatolog bun dar nu cunosc niciunul.Va rog foarte mult sa imi dati un sfat. E posibil sa fie o problema la nivel genital? Va multumesc
0
18-03-2009, ora 16:36
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru medeea_nicole :
Eu nu as recomanda scoaterea lor la cosmetica!
In Bucuresti puteti merge la doamna dr Leventer, la Clinica Dermastyle, pe Calea Victoriei. Dumneaei va recomanda cea mai buna solutie pentru problema dvs!
0
18-03-2009, ora 16:39
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru veve86:
Ar trebui sa spuneti din ce localitate sunteti pentru ca cineva sa va recomande un medic!
In principiu, aveti aceleasi probleme ! Puteti face si dvs un examen ecografic al ovarelor.
0
18-03-2009, ora 20:14
veve86
Nu este medic/terapeut
veve86
locuiesc in bucuresti.as fi recunoscatoare sa primesc o recomandare.multumesc
0
19-03-2009, ora 16:34
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In Bucuresti o puteti cauta pe doamna dr. Olsavszky Rozalia la Clinica Dermatologica Colentina.
0
22-03-2009, ora 11:26
lola15
Nu este medic/terapeut
lola15
m-am saturat de acneea asta.imi ies cosuri pe piept, fata.incep sa ma complexez...si acest lucru imi creeaza o stare de indispunere.as vrea sa intreb totusi daca...este vina ovarelor...as vrea sa le tratez cat mai natural...am luat tratament homeopat.cu eugenia jambosa si a fost super.insa nu am mai gasit produsul in farmacii...si am inceput sa revin cea de la inceput.cu cosuri multe si dureroase ca niste bube...norocul meu este ca nu-mi ies si pe obraji.mentionez ca am 17 ani..
0
04-04-2009, ora 18:33
Deea BIA
Nu este medic/terapeut
Deea BIA
Buna, am tenul foarte uscat:(:((.din cauza fondului de ten:(...ce pot sa fac? as vrea o sugestie cu niste masti facute in casa.nu creme, pentru ca, nu-mi fac bine, am pielea mai sensibila:(
0
16-04-2009, ora 14:28
giordi
Nu este medic/terapeut
giordi
buna ziua, eu am inceput sa folosesc sotret,..20mg/zi,..si vreau sa stiu daca pot sa beau alcool in timpul tratamentului, dermatologul mi-a zis ca sotretul este un medicament, si nu un antibiotic, dar am uitat sa-l intreb chestia asta respectiva..cu bautura..ms
0
16-04-2009, ora 14:39
omidee
Nu este medic/terapeut
omidee
@giordi.nu ai voie alcool in timpul tratamentului cu sotret, decat daca vrei sa-ti distrugi ficatul.
0
16-04-2009, ora 15:29
giordi
Nu este medic/terapeut
giordi
nici un paharel de Paste ? :)
0
06-06-2009, ora 20:51
narcisa ursu
Nu este medic/terapeut
narcisa ursu
Am 27 de ani si de ceva vreme ma chinui cu acnee dar numai pe fata, care in perioada menstruatiei se accentueaza.Am mers la dermatolog am fac tratament cu doxicilina, skinoren, zineryt, o crema matifianta si un gel de curatare o luna, dupa care doxicilina a fost inlocuita cu metronidazol si tot imi mai apar bubite am facut si ecografie la ovare, analize la sange totul este bine.Ce as putea sa fac excluzand pilulele contraceptive?
0
07-06-2009, ora 17:37
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
De ce "excluzand pilulele contraceptive" ???
0
07-06-2009, ora 19:48
narcisa ursu
Nu este medic/terapeut
narcisa ursu
Excluzand pilulele contraceptive deoarece imi este teama de efectele lor negative.Am luat o perioada prescrise de un ginecolog si a crescut pilozitatea.Imi este teama si de restul efectelor negative ale lor.Multumesc ca imi cititi mesajele!
0
08-06-2009, ora 17:03
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Acneea apare ca rezultat al unui dezechilibru hormonal. Cel mai usor este sa se corecteze acest dezechilibru la femei, administrandu-se pilulele contraceptive.
Barbatii nu pot beneficia de acest tratament!
0
15-06-2009, ora 00:02
SISTRA
Nu este medic/terapeut
SISTRA
Buna seara domnule doctor,
Ma numesc Cristina am 24 ani si sunt din Timisoara, am probleme cu acneea si as dori sa imi recomandati un doctor dermatolog.
Va multumesc.
0
18-06-2009, ora 21:12
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti la doamna dr. Teodora Petrescu. Ii gasiti datele de contact pe net.
0
28-06-2009, ora 18:03
seline1988
Nu este medic/terapeut
seline1988
Buna am 20 de ani si deja de 7 ani am acnee vulgara am pe fata toate regiunile pe spate la fel si zona decolteului. In acesti 7 ani am reusit sa fac o data transfuzie de singe sa fac tratament impotriva capusei fiindca a fost depistata la demodex mi-am scimbat toate albiturile pernele totul e nou de doua ori am stat in spitalul dermatologic adica 10 zile cursul si am primit doar niste medicamente exterioare si niste vitamine care mi-au ajutat cit de cit dar dupa plecarea de acolo au inceput sa reapara.Acum doua luni am terminat tratamentul cu vaccin antiacneic mi-au depistat stafilococ nu de cel auriu dar de cel care e mai putin grav am uitat denumirea parca parca s-a schimbat aspectul pielii apar mai rar dar oricum apar si deja am gauri peste tot unde sunt poate trebuie sa mai astept ca sa vad rezultate mai mari de la acest tratament.. Apa de mare ajuta miraculos dar nu pot sa ma mut cu traiul la mare.Am auzit ca acneea se trateaza dar n-am vazut la nimeni. Si intrebarea mea este urmatoarea: ce sa fac ca sa depistez de la ce am aceasta boala si ce sa fac sa nu o mai am sunt in stare sa fac orice dupa cum va dati seama fiindca de la problema asta sunt intr-o stare permanenta de depresie si de multe ori mam gindit la sinucidere. nu am viata sexuala si nu am folosit niciodata contraceptive.va rog frumos sa ma ajutati. nu-mi recomandati dermatologii fiindca cei din regiunea unde ma aflu mi-au demonstrat ca sunt prosti dar in alta parte nu pot pleca.
0
03-07-2009, ora 13:52
cristina crys
Nu este medic/terapeut
cristina crys
buna ziua!am 20 de ani si de foarte multi ani am probleme cu acneea, mai exact puncte negre.am fost la dermatolog, la cosmeticiana nici un rezultat.la dermatolog mia recomandat retin A, am folosit-o dar mi se usca foarte tare fata si am renunta, la cosmeticiana am mers cateva luni mi le-a extras, dar aceste puncte reapareau pana mia zis ca nu are ce sa-mi mai faca.nu stiu ce sa mai fac sa scap de aceasta problema.mentionez ca anticonceptionale nu am luat niciodata.va multumesc si astept o parere
Adaugă un comentariu / răspuns
32 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Coșurile (acneea)
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  •