Formatiune tumorala hepatica localizata in seg. VIII drept

27-08-2009
mokocici
Nu este medic/terapeut
mokocici
Buna ziua, mamei mele i s-a pus diagnosticul de mai sus, la spitalul Floreasca.I s-au recomandat sedinte de chemoembolizare cu Lipiodol, deoarece i s-a explicat ca interventia chirurgicala de extirpare a tumorii ar fi inutila, necesitand inclusiv extirparea a jumatate din ficat, datorita pozitionarii centrale a formatiunii. A efectuat prima sedinta de chemoembolizare dar s-a simtit foarte rau dupa, avand febra si dureri. Cautand pe internet am descoperit ca am mai avea o varianta cu noul medicament Nexavar, ce nu ar mai implica atatea chinuri iar rezultatele sunt mai promitatoare. Mentionez deasemenea ca in urma investigatiilor i s-au mai descoperit si unele leziuni pulmonare, pt care i s-au recomandat deasemenea cure sistemice cu chimioterapice.Intrebarea mea este:care ar fi cel mai potrivit tratament.Va rog sa ma ajutati cu sfaturi si recomandari pt ca deja nu mai stim incotro sa o mai apucam.
4 comentarii
0
27-08-2009, ora 12:03
mokocici
Nu este medic/terapeut
mokocici
Revin pentru a preciza alte cateva detalii din diagnostic. La eco abdominal s-a observat:structura neomogena prezenta in seg VIII, formatiune cu diam de 6, 6 cm, cu halou hiperecogen, structura heterogena continut transonic, In Lsalta formatiune de 1.5 cm, aceleasi caracteristici, care vine in contact cu capsula hepatica, fara dilatatii de cbih. Mai mentionez ca a avut si o si o interventie pt o tumora unghi splenic cu anastomoza T-T in 2007.Are doar 51 ani si tare ne-am dori sa rezolvam sau macar sa amelioram problema. Va multumesc.
0
27-08-2009, ora 12:25
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Medicamente chemo sunt EXTREM de toxice si nu vor distruge numai tumoarea ci in primul rand pe purtatorul ei.
Substantele toxice nu fac diferenta intre celule sanatoase si bolnave.
Astfel de "tratamente" la bolnavi de ficat, bolnavi care nu mai sunt in stare ORICUM sa elimine toxinele din corp in mod util sfideaza orice logica si ratiune si scurteaza enorm de MULT viata omului si aceasta numai din idea fixa de A FACE CEVA.
Prima maxima a oricarui medic adevarat ar trebui sa fie " orice faci si dai bolnavului nu are voie sa-l slabeasca si sa-l otraveasca" si nu "ii dam toxine puternice, poate poate moare tumoarea", lucru
care nu reuseste deloc daca este sa ne uitam la statistica celor care supravietuioesc chemoterapia.

De ameliorat nu poate fi vorba in veci, situatia se va inrautati din zi in zi.
MAI ALES LA AFCETIUNI LA FICAT.
0
13-09-2009, ora 14:06
rosacanin
Nu este medic/terapeut
rosacanin
Si eu sunt intr-o situatie similara: mama diagnosticata cu cancer de stomac si operata de urgenta in Septembrie 2008, iar acum in Septembrie 2009 apare cu tumori la ficat.
Din tot ce am citit vindecarea in tumorile secundare de ficat (care s-au raspandit aici de la alte organe) este aproape non-existenta (numai cateva cazuri citate ici si colo care doctorii nu stiu cum sa le explice), dar se pare ca tratamentul chimio ar prelungi viata bolnavului.
Pronosticul variaza mult in functie de tumora primara care dicteaza in general si tipul de chimio care se face.
Oricum, studiile clinice uneori sunt controversiale, aratand asa cum spune postul precedent (scarface) ca uneori chimio nu ajuta (da, micsoreaza tumora, dar nu prealungesc viata) dar alteori studiile arata ca ajuta. Rezultatul variaza foarte mult de la bolnav la bolnav, meritand incercat tratamentul.
Cand vine vorba de chemoembolizare, da, se pare ca este extemde dureroasa, dar avantajul ei este ca in cazul tumorilor mari iriga tomora cu doze foarte mari de chimio (se zice ca de 10-20 ori mai mari decat prin tratament IV) fara sa afecteze prea mult restul ficatului, pentru ca este administrat direct pe un vas de sange care merge la tumora respectiva.
Durerile, febra, varsaturile sunt parte din chemoembolizare, dar in general dispar dupa cateva zile.
La cine ati facut chemoembolizarea (spital, doctor)?
Chemoembolizarea se pare ca este destul de frecvent practicata in SUA, la Memorial Sloane Kettering Hospital care este un spital intreg specializat numai pe cancere.
0
16-03-2010, ora 16:13
mokocici
Nu este medic/terapeut
mokocici
scz ca revin asa tarziu cu raspunsul dar nu am mai intrat demult pe site, , , a facut chemoembolizarea la spitalul floreasca-dl dr Lica.sincer nush ce sa mai zic, , , dk din cauza interventiei sau nu, , , cert e ca de la 5 cm, cat avea inaintea tratamentului, tumora a ajuns la 10 cm plus cateva mai mici in jurul ei, , , intr-un timp de doar 6 luni, , , acum suntem doar la voia celui de sus si sapt viitoare incepem chimioterapia la spitalul Coltea, , ,

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.