in ultimele doua luni am tot facut exercitii (abdomene, genoflexiuni) si tot nu reusesc sa slabesc

17-04-2013
RN
Nu este medic/terapeut
RN
Buna ziua, va rog frumos sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare..in ultimele doua luni am tot facut exercitii (abdomene, genoflexiuni) cate 60 pe zi si tot nu reusesc sa slabesc deloc...am burta, ceea ce ma deranjeaza foarte tare.as vrea sa am un abdomen plat..eram ft slaba, aveam 1, 72 si 48 kg si am inceput sa mananc mai bine si s-a depus si acum as vrea sa mai slabesc putin.Mentionez ca acum am 1, 74 si 64 kg ( toti spun ca e greutate normala dar as vrea sa dau burta jos).Multumesc anticipat.
2 comentarii
0
17-04-2013, ora 18:59
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Bana seara. Indicele D-voastra de masa corporala este corespunzator unei greutati normale (IMC =21, 19). Este posibil ca o particularitate a conformatiei sa se manifeste sub forma "burtii" in situatia in care s-au adugat cele 16 kg. Va puteti adresa unui nutritionist pentru a va stabili o dieta, un regim de activitate fizica, etc. Toate cele bune!
0
19-04-2013, ora 13:57
RN
Nu este medic/terapeut
RN
va multumesc frumos pt raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mituri privind exerciţiile fizice
  • Copiii cu o bună condiție fizică au materia albă din creier mai compactă decât copiii care nu sunt în formă
  • Menținerea siluetei, mai dificilă azi decât în anii ’80
  • De ce nu e suficient sportul pentru a slăbi?
  • Cum ajută exercițiile fizice la dezvoltarea creierului
  • Unde se duce grăsimea atunci când slăbim?
  • Interacțiunile sociale ar putea fi influențate de dorința de a slăbi
  • Aplicații care ajută persoanele supraponderale să reziste tentațiilor alimentare
  • Antrenamentele cu greutăți pot potența funcțiile cognitive
  •