problema cu ficatul

07-07-2010
ela_ema
Nu este medic/terapeut
ela_ema
Ma bucur ca v-am gasit! Am facut zilele trecute niste analize:got -46 gpt-85 val normale 0-31u/i ggt-49 val.referinta =38 trigliceride 234 val referinta 200 colesterolemia 223 val refer.220.Am facut si ecografie in care scrie:ficat marit cu ecogenitate crescuta, Ce inseamna ecogenitate crescuta? Ecografia coroborata cu analizele ce diagnostic dau?( am facut si anti HCV care e negativ)Simptome nu am, nu beau deloc, am 54 ani femeie la menopauza aflata in pensie dar nu de boala Mai mentionez ca transaminazele imi ies usor marite de vreo 20 ani.Nu au scazut nici cu regim si statine asa ca am renuntat sa mai iau medicamente.Ce ma deranjeaza cel mai mult e faptul ca mi se umfla mainile si picioarele (laba+glezne) si dimineata si ochii.Seara picioarele sunt ca butucii de nu mai incap in pantofi iar dimineata se retrag mult edemele.Rinichii arata bine la ecogtaf, ureea si creatinina in limite normale.Temperatura corp, scazuta constant36 ce arata? Dar frecventa respiratorie de 12/minut ?Va multumesc mult!
4 comentarii
0
08-07-2010, ora 19:00
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ecogenitate crescuta hepatica inseamna o structura anatomica incarcata. steatoza hepatica.cate kg ai ? Despre rinichi ce scrie in buletinul ecografic ? Sumarul de urina e normal ? TA cat este ?
0
08-07-2010, ora 19:59
ela_ema
Nu este medic/terapeut
ela_ema
Am 155 cm si 73 kg, rinichi normali, sumar urina normal, TA e buna 13/7
0
11-07-2010, ora 08:06
ela_ema
Nu este medic/terapeut
ela_ema
Intre timp mi-am facut si o radiografie unde mi-au gasit " cord cu ventricolul stang marit gr1" si spondiloza in faza incipienta.E vreo sansa ca ventricolul sa revina la forma initiala? care ar fi tratamentul? Se poate ca sa fie marit din cauza ficatului marit?
0
11-07-2010, ora 10:53
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Radiografia trebuie urmata de un control cardiologic si o ecocardiografie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Investigații paraclinice în bolile hepatice și biliare
  • Moduri în care ne putem distruge ficatul
  • Ficat sănătos - ce poți face pentru ficatul tău (conform studiilor)
  • Semnele și simptomele ficatului (probleme cu ficatul)
  • O proteină, responsabilă pentru atacurile sistemului imunitar asupra ficatului
  • Studiu: ficatul uman ar putea rezista cel puțin 100 de ani
  • Verificarea ficatului - analize, teste și investigații (explicare rezultate ficat)
  •