Vreau sa slabesc!!!!Am 16 ani si am 72 kg!!!!

36 comentarii 1 2
0
18-07-2011, ora 11:39
Biatrice
Nu este medic/terapeut
Biatrice
Singura metoda care dă rezultate este să consultaţi un medic nutriţionist aşa veţi scăpa de kg în plus..de ştiut este că asta nu trebuie ţinut pe zile ci pt întreaga viaţă !
0
29-01-2017, ora 10:43
radudiana
Nu este medic/terapeut
radudiana
Buna ziua, am 16 ani, 1.70 m si 67 de kilograme am slabit in 3 saptamani de la 74 de kilograme la 67 dar mai vreau sa slabesc si nu tin o dieta anume, doar am grija ce mananc :nu am mai mancat paine nici patiserie sau dulciuri decat niste miere ocazional peste orez brun fiert daca aveam pofta de dulce deci se poate fetelor trebuie doar foarte multa miscare si o alimentatie sanatoasa : fructe, legume, iaurt degresat, omelta si eu o data pe luna dupa ce fac miscare acasa sau merg la sala imi fac o pofta cea mai mare pofta pe care o am nu conteaza cate calorii are doar ca o mananc in cantitati mici.eu mai vreau sa slabesc cateva kilograme si o sa o tin tot asa va urez succes la tot, pe mine lucrurile de mai sus mau ajutat si ambitia pentru a slabi, nu am facut.o pt parerea celor din jur am facut.o pentru mine.Bafta ! Pupici:*
0
13-02-2017, ora 15:22
ellyraluca
Nu este medic/terapeut
ellyraluca
Buna, Asa am patit si eu, nu ma mai puteam oprii din mancat deci puteai sa mi dai o tona de mancare mancam pana varsam, am reusit sa dau jos 6 kg, in 10 zile, ieri am comis o grozav cu mancarea iar azi am inceput din nou. Singura chestie pe care o mananc este piept de pui fara piele la gratar tigaie orice, fara sare piper nimic nimic nu ulei nimic, doar pun pieptul acolo il gatesc si l mananc, mananc 1000 de kal pe zi si mi le calculez cantarind fiecare portie pe care o mananc. (de piept de pui bineinteles). beau doar apa. si beau apa multa 3 l pe zi cel putin, iar in maniera asta nu ma roade stomacul de foame. tin sa mentionez ca e putin greuta dieta asta pt mine una ca mi place mancarea:)) dar functioneaza si nici de foame nu mori, si dai jos grasime...pt ca nu mananci nici un carbohidrat nimic. de asemeni risti sa te constipi putin dupa 2 3 zile daca simti ca nu mai poti si nu mai poti, adauga brocoli fiert din cand in cand.Succes!
0
13-02-2017, ora 15:53
Dietetician Acasandrei Mihaela
Nutritie si dietetica, Iași
Dietetician Acasandrei Mihaela
Buna ziua!

@ellyraluca, acest regim pe care il urmezi nu este doar restrictiv caloric, ci este mai ales deficitar in nutrienti.
Este incorecta afirmatia potrivit careia poti „da jos” grasimea deoarece nu consumi carbohidrati. Orice principiu alimentar fie ca este carbohidrat, grasime sau proteina alimentara, daca este consumat in proportii incorecte si in exces poate duce la crestere ponderala si in niciun caz restrictia carbohidratilor nu va duce la pierderea masei grase in mod exclusiv. Pierderea in greutate pe care o observi PE CANTAR reprezinta „golirea” rezervelor de glucoza ale organismului (majoritatea celulelor organismului si mai ales celulele nervoase, se hrănesc aproape exclusiv cu glucoza) si apa care se pierde odata cu aceste rezerve. De asemenea, se pierde masa musculara in incercarea disperata a organismului de a obtine glucoza pentru organele vitale, prin degradarea proteinelor. In alte cuvinte, nu este un regim de slabire ci de infometare a organismului. Faptul ca nu resimti foamea, deoarece consumi foarte multa apa, iar consumul excesiv de carne, preparata intr-o maniera neapetisanta duce la inapetenta si satietate precoce, nu inseamna ca organismul primeste toti nutrientii necesari pentru a functiona normal.

Pe cantar se poate observa scadere in greutate, insa la o evaluare amanuntita a compozitiei corporale, in urma proceselor descrise mai sus, masa musculara se pierde si la urmatorul ciclu de slabire brusca si crestere in greutate, acele kilograme in plus vor fi reprezentate exclusiv de masa grasa!! Chiar daca consumi proteine, organismul are nevoie de carbohidrati, vitamine, minerale din toate grupele alimentare pentru a reface masa musculara.

Chiar daca pe moment functioneaza si te ajuta sa atingi obiectivul de greutate, pe termen lung acest regim s-ar putea dovedi daunator.

Alege cu precautie solutia pentru a avea o greutate sanatoasa! Controlul apetitului si al poftelor alimentare ar putea fi mult mai eficient decat comportamentul compensator supraalimentatie - dieta restrictiva.

Sanatatea are prioritate, nu cifra de pe cantar! Un nutritionist spunea ca „nu se numeste slabit daca nu slabesti din masa grasa” și are mare dreptate. Daca ar fi atat de usor sa pierdem in greutate si sa ne mentinem, atunci nu ar mai fi atatea persoane cu obezitate. Nutritia este o stiinta, nu o reteta!
0
13-02-2017, ora 21:48
ellyraluca
Nu este medic/terapeut
ellyraluca
Nu am zis ca ce fac e sanatos dar macar dau jos dupa ce vad inca 10 kg date jos voi trece pe un regim de viata sanatos, nu dulce peste legume toate cele ca la carte, dar e prea drastica situatia si ar trb sa dau 15 kg pana in iunie, urmand sa trec printr o interventie chirurgicala atunci, si nu am timp...sa dau jos in decursul unui an,...
0
14-02-2017, ora 15:38
Dietetician Bratu Ionela Florentina
Nutritie si dietetica, Bucuresti
Dietetician Bratu Ionela Florentina
Buna, Andreea! Principala ta problema se datoreaza faptului ca nu mananci. Ai nevoie de un program de mese ce sa cuprinda necesarul de proteine, carbohidrati, grasimi specifice organismului tau. Acestea sunt determinate de compozitia corporala... Fara un echilibru alimentar, greu vei reusi sa obti rezultate, iar daca vei obtine, acestea vor fi pentru o scurta durata.
Adaugă un comentariu / răspuns
36 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.