Neliniste cu gandul ca am o problema de sanatate | Forumul Medical ROmedic

Neliniste cu gandul ca am o problema de sanatate

25-12-2016
Raul122
Nu este medic/terapeut
Raul122
Buna ziua si Craciun fericit! Am 19 ani si acuma aproximativ 3 luni, din curiozitate si prostie am incercat marijuanna (fiind prima oara).Pe moment avusesem atacuri de panica, palpitatii si eram foarte nelinistit. A doua zi m-am dus la spital (n-am precizat ce facusem) si avusesem tahicardie (mi s-a recomandat magne b6 si calmogen (calmogen nu prea am luat) ), iar de 3 luni pana acuma sunt in general nelinistit doar cu gandul ca acest lucru m-a afectat si avusesem urmatoarele simptome: nod in gat, nod la stomac, uneori palpitatii, ameteli si in general neliniste, dar nu tot timpul ma simteam asa, in unele zile chiar ma simtisem foarte bine si linistit (mai ales cand ies cu prietena mea), iar atacuri de panica avusesem doar atunci si acuma recent de cateva ori. Pot preciza faptul ca doar de atunci ma tot gandesc ca marijuana m-a afectat cu ceva si sunt nelinistit, dar cand nu ma gandesc la acest lucru, parca totul este normal. Chiar o perioada n-am mai avut nimic, dar pur si simplu citisem ceva pe internet cu privire la un atac de cord si m-a luat atacul de panica pentru ca credeam ca am aveam pe moment asa ceva (asta acuma o saptamana), si de atunci sunt mai nelinistit si foarte speriat si iara ma gandesc la faptul ca totul se datoreaza consumului de marijuanna (inca o data precizez ca a fost prima oara in viata mea si regret nespus de mult si chiar ma simt foarte rau pentru ceea ce am facut si speriat sa nu ma fi afectat cu ceva), pur si simplu in zilele astea cred ca am fost cel mai nelinistit, am plans de vreo 5 ori pe zi si acuma sunt foarte nelinistit si speriat. Am mai discutat cu anumite persoane despre acest lucru, si mi-au spus ca doar este din cauza gandirii mele negative, dar tot mi-e frica ca m-a afectat acest lucru si nu mai pot de neliniste si nici acuma de Craciun nu ma mai bucur si tot imi vine sa plang, acuma pur si simplu simt cum ma deranjeaza stomacul sau ca respir mai greu (pur si simplu ma simt fara nicio speranta in acest moment). Eu mi-am facut si analize de sange si ekg si mi-au spus ca sunt foarte sanatos si ca am o inima frumoasa. Ce mi-ati recomanda sa fac? Va rog, ajutati-ma! Sarbatori fericite si mai ales liniste! Multumesc!
18 comentarii
1
25-12-2016, ora 21:35
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Sebi, e bine ca ai eliminat prin analize orice alte posibile cauze ale simptomelor expuse de tine. Daca ai consumat doar o data marijuana, nu e cazul sa-ti faci griji - s-a dus demult din corp si nu iti poate influenta starea de azi, consumul de acum ceva vreme. Ceea ce simti tu se datoreaza gandurilor pe care le ai si nu unei probleme fiziologice - nu ai nimic nici la inima si nici nu ai cum sa faci atac de cord de la un atac de panica. Cel mai grav lucru care se poate intampla dupa un atac de panica e.alt atac de panica :). Nimic mai mult. Si daca intelegi ca starile astea vin si trec, asa cum s-a intamplat deja, poti spune ca in mare parte ai cam rezolvat problema. Daca intampini totusi dificultati si continui sa aigandurti anxiogene, iti recomand sa mergi la un psiholog pentru a intelege mai bine mecanismul producerii unui atac de panica, cauzele, dar sa le si tratezi. Ai incredere ca ce traiesti tu nu e ceva unic in lume, sunt foarte multi oameni ca tine si e o problema care se poate rezolva.
Sarbatori fericite si tie!
0
26-12-2016, ora 09:41
Raul122
Nu este medic/terapeut
Raul122
Multumesc frumos pentru raspuns, si de acuma 3 zile a aparut o alta problema, pur si simplu ma doare burta ca si cum as avea acele senzatii de frica, dar intr-un mod foarte neplacut si nici pofta de mancare n-am, imediat cam dupa ce ma trezesc, sau mai simt si palpitatii si ma gandesc ca as avea poate distonie neurovegetativa, dar tot imi sta gandul mereu la acel lucru negativ, nu mai pot iesi cu gandul din asta.
0
26-12-2016, ora 12:00
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,
Cred ca ceea ce s-a intamplat de fapt este ca situatia a scos la iveala niste probleme (din sfera anxietatii) care erau acolo mai demult, probleme care ar trebui investigate cu un psihoterapeut.
0
26-12-2016, ora 12:43
Raul122
Nu este medic/terapeut
Raul122
Buna ziua, voi face oricum o vizita si sper sa ma ajute pur si simplu sa uit de acest lucru si sa fiu linistit si mai ales sa nu mai am acele simptome de frica.
0
06-01-2017, ora 18:57
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Sebi, dovada cea mai buna a faptului ca esti viu, e ca simti unele emotii, cum ar fi frica :). Deci nu e chiar asa de grav ceea ce simti, insa te-ar ajuta pe termen lung sa urmezi un program psihoterapeutic.
0
10-01-2017, ora 19:42
Raul122
Nu este medic/terapeut
Raul122
Buna seara, ceea ce este cel mai ciudat este faptul ca in fiecare zi am simptome foarte neplacute precum: fluturi la stomac, senzatia ca respir mai greu, uneori palpitatii sau ameteli...asta ma ingrijoreaza cel mai mult
0
11-01-2017, ora 01:23
Raul122
Nu este medic/terapeut
Raul122
Insa mai precizez faptul ca simptomele acestea nu le am tot timpul. Cand imi ocup activitatea cu ceva placut, n-am nicio treaba, doar cand ma gandesc la ceva negativ apar simptomele precizate. Adevatul este ca mereu am fost timid si speriat de orice...Sper doar sa dispara aceasta problema pe care o am si sunt sigur ca asa va fi! Multumesc frumos!
0
12-01-2017, ora 16:18
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Sebi, cand ai o activitate, mintea e ocupata si nu mai poti sa te gandesti la acele lucruri care te sperie. E bine ca ai inteles asta, dar tot iti recomand psihoterapie. Pt ca tu spui cum speri ca starile o sa dispara. Cum sa dispara fara sa faci tu nimic diferit? De asta insist cu psihoterapia, pt ca tinzi sa ascunzi rahatul sub pres si el se va imputi, dar nu va disparea.
Sanatate!
0
14-01-2017, ora 13:51
Raul122
Nu este medic/terapeut
Raul122
Multumesc, dar as avea cateva probleme: 1. Ar trebui sa spun ca din cauza marijuanei am aceasta nelinisite? 2. N-as dori sa merg pe anumite medicamente care-mi pot provoca dependenta...Acuma nu stiu exact cu ce se ocupa psihoterapia in general, dar cel mai probabil voi merge pe optiunea aceasta, chiar daca parintii nu prea sunt de acord...
1
14-01-2017, ora 16:01
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
1. psihoterapia si psihologia in general, nu se ocupa cu recomandarea de medicamente. 2. pt a putea fi ajutat, trebuie sa spui motivele fricilor tale - altfel cum vrei sa se deruleze discutia "stiti, eu am facut ceva la un miment dat si de atunci imi e frica sa nu ma imbolnavesc, sa etc" ? Ce ar intelege cineva din asta? Si limitele confidentialitatii la psiholog nu sunt neaparat la aflarea vestii ca tu consumi, ci vizeaza in special traficul de substante. 3. daca parintii nu sunt de acord sa mergi la psihoterapeut si tu esti minor, e nasol pt ca ei trebuie sa-sie dea acordul scris. Dar ai putea sa mergi la psihologul scolar si sa vorbesti cu el. Chiar daca el nu e pregatit/nu are studii sau cunostinte (unii sunt, dar putini) in psihoterapie, va sti sa te indrume.
0
17-01-2017, ora 19:29
Raul122
Nu este medic/terapeut
Raul122
Sunt major...deci nu cred c-ar fi o mare problema cu mersul...sper doar sa nu mai am aceasta problema si sa fie totul bine ca inainte :(. Multumesc frumos!
0
29-01-2017, ora 11:18
Raul122
Nu este medic/terapeut
Raul122
Cum se poate sterge intrebarea? Sau daca poate sa-mi stearga vreun admin intrebarea, multumesc! :)
0
29-01-2017, ora 14:09
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Nu cred ca se va sterge intrebarea, dar nu e cazul sa iti faci griji, pt ca esti sub protectia anonimatului. Poate cele discutate aici vor ajuta si pe altii. De obicei, asa se intampla: intrebarile si comentariile raman pt oricine intra aici pe forum. Pana la urma, asta e rostul lui, sa ajute pe toti cei interesati.
0
13-09-2017, ora 21:13
Alecso
Nu este medic/terapeut
Alecso
Exact același problema am si eu aceleași simptome gânduri de 1 an de zile..si asta din cauza unei tigari electronice poti sa stai liniștit oricum răspunsul nu te va ajuta dar vei vedea ca va trece ziua..su nu o sa patesti nimic si tot așa..multă baftă ori doresc ca stiu ca e greu..
0
10-05-2019, ora 23:17
blackhand
Nu este medic/terapeut
blackhand
Buna ziua! Ma aflu in cazu colegului in legatura iarba, am fumat pentru prima data. Dupa ce am fumat la 20 de minute m-a luat stare de panica...in care s-a lasat cu batai aritmice de inima si stare de lesin si inconstienta, cum eram panicat...si luandu ma starea de lesin nu puteam sa stau in picioare! Chestia asta a tinut vreo 2h. A doua zi eram total in regula! Faza-i ca dupa 4 luni fiind la facultate intr o ora, am simtit tot senzatia aia doar ca mai putin, sa zic asa 10% fata de cum a fost prima data, dar simteam ca am batai aritmice, si stare foarte usoara de lesin! Si am inceput sa ma tot gandesc la asta, m am panicat...m am dus la farmacia mi am luat pulsul si aveam batai aritmice, pulsul mare! Dupa 2-3 zile tot stand so gandindu ma la chestia asta...problema s-a aplificat si simteat 50% fata de starea fe prima data, m am dus la urgenta mi-au pus o perfuzie si m am calmat in ziua a 3-a, dar a 4 zi tot stari de lesin de 50%, eram panicat! Numai la ganduri negre ma gandeam, mi au dat calciu si ceva de calmare pt psihic, in 3 zile senzatia a inceput sa se amilioreze, iar in fiecare zi mai am patit sa mai am stare de 10%! Gandindu ma la asta parca pot s-o activez eu, sunt momente cand imi apar stari de panica si iar simt senzatia aia, si ma aprofundez in ganduri negre! Nuj ce sa fac sa scap de starile astea si de panicaU
0
10-05-2019, ora 23:22
blackhand
Nu este medic/terapeut
blackhand
La urgenta mi am facut ekg, si batea inima putin aritmica! Dupa vazand ca persista senzatia aia...m am dus la un spital privat! Mi au spus ca n am nimic! Presupun ca i totu pe baza de psihic, daca ma gandesc la asta ma ia! Mai simt si un fel de arsuri in zona inimii/pieptului!
0
15-05-2019, ora 13:51
blackhand
Nu este medic/terapeut
blackhand
Ma ajutiati cu un sfat/raspuna
0
15-05-2019, ora 14:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Aveti simptome de anxietate si atacuri de panica. Adresati-va unui psihiatru pentru tratament si unui psiholog pentru psihoterapie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul