slabire rapida: 15 kg intr-o luna?

01-06-2011
andutzza
Nu este medic/terapeut
andutzza
cum pot sa slabesc 15 kg intr-o luna? ce sa iau?
6 comentarii
0
02-06-2011, ora 09:59
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

dar ce-ti veni..? fix 15 kg pe luna?
incepe cu mai putin..

mananca putin si des...
si
apa multa.

O zi buna.
0
02-06-2011, ora 16:16
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Kitty, nu inteleg ce e cu disperarea asta ca ti-ai calculat 15kg/luna, dar nu ai spus de cate luni e nevoie.Poate ca nu stii ca nu e recomandat sa slabesti mai mult de 3kg./luna(asta daca nu vrei sa le reiei pe toate si poate si in plus dupa aceea?)Cel mai sigur e mai incet cu slabitul, dar mai sanatos.Nu constientizezi ca ca iti vei anemia organismul, ii vei aduce carente peste carente.Nu cred ca e vreun nutritionist, dietolog care ar putea sa iti faca o dieta si sa te slabeasca 15kg/luna.Nici macar cu o operatie de micsorare a stomacului nu se slabeste asa deodata cum vrei tu.Trebuie miscare, o alimentatie sanatoasa si multa, MULTA RABDARE.
Sanatate multa.
0
03-06-2011, ora 12:41
echinox
Nu este medic/terapeut
echinox
Daca reusesti sa nu maninci nimic timp de o luna poate15 kg dar te si imbolnavesti.
Sfaturile precedente sint foarte bune.

As adauga ca poti incerca sa faci un post lichid de o saptamina astfel:
prima saptamina incepi o dieta moderata
a doua saptamina, dieta lichida, pentru purificarea organismului :
fierbi un amestec de legume, indelungat si bei lichidul toata ziua,
te sfatuiesc sa iei si complemente alimentare care sa evite carentele si de asemeni,
daca iti e prea foame si vrei sa inseli foamea: cite o lingurita de polen cu putina miere, din cind in cind.
Am reusit sa fac aceasta dieta lichida in acest fel si e posibil.
A treia saptamina trebuie sa incepi sa maninci gradual, adica bei lichidul si maninci si legumele
si introduci treptat o dieta moderata (sint o multime de variante pentru dietele moderate si se gasesc usor chiar pe acest forum)

In principiu un post sever ca cel descris mai sus trebuie facut sub supraveghere.
De asemani, trebuie sa faci miscare pentru eliminarea toxinelor, destindere, ascultare de muzica,
evitat de a face fixatie asupra mincarii, cura ar trebui facuta in vacanta si intr-un centru specializat.

E important a respecta dieta moderata inainte si dupa postul lichid.
Nu stiu daca se slabesc 15kg dar stiu ca se purifica organismul si dupa aceea te simti mai bine.

Trebuie sa mentionez ca sint medici care sint total impotriva dietei hidrice (post total ) si poate au dreptate,
eu am facut-o o data asa cum am explicat si m-am simtit mai bine dupa aceea,
e mai greu in primele doua zile dar apoi uiti de foame. Nu trebuie uitate complementele alimentare (supradine daca gasesti)

Problema principala cu posturile e ca dupa ce slabesti rapid reiei greutatea tot rapid daca nu-ti schimbi total felul de a te alimenta, care este la baza unei pierderi in greutate sanatoasa.
Recomand complementele alimentare (vitamine si minerale) in toate cazurile de efort de slabire pentru a evita
oboseala cronica si carentele, de asemeni mersul pe jos e un efort minim si salutar.

Curaj si intelepciune !
0
03-06-2011, ora 15:46
echinox
Nu este medic/terapeut
echinox
Un lucru important pe care am uitat sa-l spun (scuze ) :

in saptamina de dieta lichida trebuie de asemenea o curatire a colonului:
Detox Colon, exista mai multe metode.
0
04-06-2011, ora 20:52
andutzza
Nu este medic/terapeut
andutzza
doar de o luna am nevoie adik sa slabesc 15 kg
0
04-08-2011, ora 12:02
Demetra Cucueanu
Identitate neconfirmată
Demetra Cucueanu
Ce as adauga este referitor la efectele secundare: In afara de alte probleme mentionate mai sus, dereglari hormonale si carente ce pot aparea dupa o dieta drastica, indiferent pe ce cale, exista riscul de a pune la loc si mai mult, iar aspectul corpului are si el de suferit, pielea este elastica dar nu atat de mult incat sa-ti asumi riscul sa atarne pe tine!
Un sfat potrivit ar fi sa incetezi sa te vezi asa cum crezi ca esti si in schimb sa te vezi pe tine asa cum esti (sa te accepti si sa intelegi ca si ceilalti te iubesc pentru cum esti si nu pentru cum crezi - doar tu - ca ai putea fi)!
Deci cauta un nutritionist care sa te indrume catre o slabire sanatoasa, intr-un ritm potrivit sanatatii si varstei tale, pe termen lung, benefic.
Si nu uita, el nu slabeste pentru tine, si nu te slabeste, tu esti cea care isi schimba mentalitatea si obiceiurile, sub indrumarea lui si a unui consilier (psiholog sau coach).
Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.