Am 80 kg si 1, 56 si as vrea sa slabesc

31-03-2009
peiu ana
Nu este medic/terapeut
peiu ana
La cei 55 ani, la 80 kg si 1, 56 pe care ii am, sigur am o problema. Poate ma ajuta cu un sfat, un medic nutritionist, sau poate imi recomanda cineva ce trebuie sa fac si unde trebuie sa merg, pentru ca ma simt foarte greoaie si mai si obosesc foarte repede.Miscare fac destula, pentru ca stau la curte si e treaba cit cuprinde daca vrei sa faci
6 comentarii
0
01-04-2009, ora 13:30
clau70
Nu este medic/terapeut
clau70
Da, aveti o problema, tocmai faptul ca faceti miscare destula pt ca stati la curte si vorba d-vs munca este cat cuprinde daca vreti sa munciti. Pai, cine va ajuta, cui ii pasa ca munciti atat si munca nu se termina niciodata?Un medic nutritionist o sa va ajute cu un regim dar problema nu sta in alimentatie ci tocmai in faptul ca obositi si va simtiti greoaie. In primul rand nu cred ca mancati toata ziua gras sau pana nu mai puteti, eu cred ca mancati asa cum mananca toti ceilalti oameni care locuiesc efectiv la tara. Pe urma este varsta de 55 de ani care implica menopauza si tot procesul ei, deci 3-6 kg in plus pe care le luati pe negandite daca nu reduceti din portia zilnica de mancare...si asta pentru tot restul vietii d-vs. DAca ar fi dupa mine, v-as recomanda o vizita la medicul de familie, apoi la psiholog ( dar nu cred ca aveti psiholog nici la dispensar, nici la scoala dar poate aveti un oras mai aproape de d-vs in care puteti gasi unul) si abia apoi la nutritionist. Apoi sunt necesare niste analize, sa vedem cum stati cu inima, poate e o artimie, poate e ceva, apoi ginecologic, premenopauza sau daca e instalata chirurgical sau natural sa vedem daca nu baza hormonala ne face probleme, tiroida, sa nu care cumva sa lucreze deficitar si sa va dea senzatia de oboseala rapida. Inainte sa va apucati de un set de analize, va sugerez sa va documentati, sa cititi si sa recititi " DIETA MINTII " aparuta la " SAPNAA ART " o carte extraordinara care mie, personal mi-a schimbat intrega viata de pana acum.
0
01-04-2009, ora 20:31
peiu ana
Nu este medic/terapeut
peiu ana
Multumesc mult pentru sufaturi.Stau la curte, dar avem medic si chiar un laborator de analize, si apoi sunt doar la 40km pina la Bucuresti, unde merg aproape zilnic.Menopauza s-a instalat natural, la 50 de ani iar analizele pt tiroida sunt in limitele normale, cu inima sunt mici probleme.Dar am sa -i cer medicului sa fac analizele pe care mi le sugerati.Problema se pune ca nu are cine sa-mi interpreteze analizele, ca dupa dr meu toate-s bune.
0
02-04-2009, ora 13:45
cristinn
Nu este medic/terapeut
cristinn
daca le postati, se gasesc destul de multi medici care intra pe forum si vi le pot interpreta. dupa cate am vazut, clau74 are ceva cunostinte medicale.Acelasi lucru zic si eu, faceti analizele sau daca le aveti deja, nu mai vechi de 3 luni, postati-le si le discutam.
0
02-04-2009, ora 14:00
peiu ana
Nu este medic/terapeut
peiu ana
Cum fac acele analize, cum va anunt.Multumesc mult pt sustinere.
0
03-06-2009, ora 16:52
ilipreda
Nu este medic/terapeut
ilipreda
as vrea sa stiu si eu cum sa postez analizele pe forum
0
03-06-2009, ora 22:32
peiu ana
Nu este medic/terapeut
peiu ana
pai asa cum m-ai intrebat asa le scrii si se gaseste cineva sa-ti raspunda
.Succes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.