Despre rispolept

03-11-2016
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Buna ziua! As avea o întrebare:iau Rispolept 3 ml de 3 luni pentru tulburare psihotica acuta și am observat mi-a slăbit foarte mult memoria și capacitatea de concentrare in special la citit. Credeți că ar trebui să mi se schimbe tratamentul sau sa se scada din doza? sau problemele astea vor dispărea după ce nu voi mai lua tratamentul? in rest ma simt bine, sunt liniștită și indiferenta dar mă îngrijorez pentru ca mi-a întârziat menstruația. S-ar putea sa am probleme cu asta pe viitor, gen sa nu-mi vina menstruația pentru câteva luni?
41 comentarii 12 Înainte ›
2
03-11-2016, ora 09:23
Dr. Ioana Camelia Paladi
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Ioana Camelia Paladi
Buna ziua, este posibil ca scaderea capacitatii de concentrare si a memoriei sa fie mai degraba consecinta tulburarii psihotice si nu a medicamentului. Puteti sa mai aveti rabdare un timp sa vedeti ce se intampla. Da, este posibil ca Rispoleptul sa va intarzie menstruatia insa e bine sa vorbiti cu medicul care vi l-a prescris despre asta si el va va spune ce e cel mai bine de facut. Multa sanatate!
0
03-11-2016, ora 09:52
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Și asta înseamnă ca tratamentul nu-și face efectul și ar trebui schimbat?
1
15-11-2016, ora 10:17
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Nu cred ca se schimba rispoleptul e parca antipsihotic de generatie noua... eventual va scade doza. Insa in nici un caz mai putin de 1.5 ml. 1.5 ml e doza minima pt a nu face recadere.
0
15-11-2016, ora 12:01
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Am fost la control la medicul care mi-a prescris Rispoleptul și vrea sa ma treacă pe Rispolept Consta de 37.5 mg odată la 2 săptămâni. Credeți ca e o varianta mai buna și îmi vor dispărea problemele de memorie sau din contra se vor intensifica?
2
17-11-2016, ora 10:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Problemele de memorie apar de la boala si de la medicatie, indiferent de ce medicatie (antipsihotic) luati.
Daca nu va vine menstruatia cu injectia de 37, 5 o data la 2 saptamani, trebuie schimbata cu alt antipsihotic.
0
18-11-2016, ora 08:48
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Mi-a dat doamna psihiatru piracetam pt memorie și a spus ca injecția diminuează problemele legate de aceasta. Dar pe forum am citit in unele comentarii injecția încetinește procesele cognitive. Pentru mine e important pentru că sunt a 12'a:(
1
20-11-2016, ora 13:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ia lecitina, Omega 3 Omega 6 vegetal sa te ajuti.
0
20-11-2016, ora 14:23
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Iau deja o gramada de suplimente:Neuro-optimizer, lecitina, Ginko Biloba, Piracetam, magneziu, vitamina C, Vitamax...dar memoria mea e varza de la medicament.
1
21-11-2016, ora 07:47
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Nu il mai lua! Solicita altceva!!
0
21-11-2016, ora 09:11
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Alt antipsihotic? Doctorița mi-a spus ca după injecție îmi vor dispărea problemele legate de memorie. Are trei fete care au absolvit facultati și luau injecție. Poate injecția e mai ok pt ca e cu eliberare prelungita la fel ca INVEGA. Rispolept soluție își face efectul imediat gen eu adorm la câteva minute după ce îl iau seara.
1
21-11-2016, ora 12:54
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Vorbeste cu medicul de abilify (sau arizalera)! Nu ingrasa, nu-ti incetineste procesele gandirii, nu da somnolenta...
0
21-11-2016, ora 13:14
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Am luat aripiprazol dar nu m-am simțit bine după el. Aveam palpitații la inima și eram foarte agitată. E drept ca l-am luat împreună cu un antidepresiv, Doxepina.
0
03-02-2017, ora 18:16
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Dacă am avut doar simptome de genul:vorbeam și râdeam singura(fără halucinații vizuale sau auditive), aveam probleme de concentrare și memorie, vedeam realitatea puțin diferit(interpretam totul după bunul meu plac), eram suspicioasa, plângeam din orice, eram mai tot timpul pusa pe ceartă și nu se putea nimeni înțelege cu mine etc. Mi s-a pus diacnosticul de tulburăre psihotica acuta cu manifestări schizofrenice. Credeți că aș putea sa ma las de tratament după un an? Problema la mine e memoria în momentul de față și mă gândesc ca se datorează scaderii dopaminei. Dacă m-as lasă de tratament după un an dopamina ar crește la loc dar bineînțeles nu în cantitatea in care a fost din cauza bolii pentru că nu-mi doresc asta. As vrea să știu pt ca iau acum tratament de 6 luni și sunt pe Rispolept Consta.
1
06-02-2017, ora 15:08
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Nu vreau sa te dezamagesc.. dar mie mi-a spus doctorita ca pt prima tulburare psihotica acuta, tratamentul se face 5 ani.
Si eu sunt pe tratment cu 1.5 ml Rispolept si 5 mg de Abilify din aprilie 2014, deci aproape 3 ani am. Cert e ca de cateva luni am remarcat ca imi vine somnul natural, inainte de a lua rispoleptul seara, deci ma gandesc ca e semn bun.. Insa pb cu memoria si concentrarea am si eu de cand sunt pe medicamentele astea.
Inca ceva, nu incerca sa reduci de capul tau doza. Eu am redus de capul meu doar Rispoleoptul de la 1.5 ml la 1.25 ml si dupa 3 saptmani de reducere simptomele mi-au revenit.
Si medicmantele astea mi-au ma idat probleme la efortul fizic. Eu mergea minaitne kla sala serios la tae bo si facea mmutl sport, in sa acum nu mai pot. Reusesc doar mers pe jos cate o ora pe zi. Nu pot sari/alerga etc..
Hai curaj, ca trec repede anii astia... Si poate o sa fi bine, iti trimit o imbratisare virtuala, si iti doresc multa sanatate. Trecem cu bine incet incet si peste asta, optimisti sa fim. :)
0
06-02-2017, ora 16:06
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Nu ar fi nimic in neregula dar eu sunt a 12-a și cu ajutorul profesorilor sper să o termin. Nu pot învăța din cauza medicatiei pt bac așa ca sincer nu știu ce viitor o să am și unde mă voi putea angaja cu 12 clase. Țin să menționez ca înainte să am tulburare psihotica acuta(da tratamentul mi s-a dat pe 5 ani)învățăm foarte bine și aveam planuri de facultate. Boala asta(primele simptome mi-au apărut din a 10-a cred-probleme de atenție)mi-a distrus toate visele. Am abia 18 ani :'(
1
06-02-2017, ora 16:50
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Da inteleg, ca ti-e greu. Mi-e greu si mie ca sutn deja angajata. Pot lucra dar greu de tot. Insa orice ar fi nu renunta la medicatia, ca simptomele revin. Am testat-o pe pielea mea si nu stiu daca nu trebuie sa o iau de la capat cu medicatia, adica inca 5 ani incepand de acum..
1
06-02-2017, ora 22:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sunt persoane cu psihoze aparute in timpul liceului care iau tratament si acum si au facut facultati, masterate, doctorate, au sau au avut servicii. Luati-o incetul cu incetul. Toate la timpul lor.
Nu intrerupeti tratamentul ca se face recadere.
0
08-02-2017, ora 16:21
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Înțeleg:)nu am de gând să mă las de tratament. Dar la partea cu învățatul stau foarte prost. Și mie mi-a spus doctorița că a avut 3 studente pe Rispolept Consta însă din păcate nu suntem toți la fel. Tare mi-as dori să am mintea pe care am avut-o cândva...mi-am pierdut încrederea și în doctori și în medicamente. Până la urmă antipsihoticele astea reduc din dopamina iar când e prea puțină nu e bine dar iarăși când e prea multa(in cazul bolii) nu e bine. Nu cred ca știe nimeni când va fi atins acel echilibru prielnic memorarii și concentrarii 100%. Eu la început am mers cu încredere la psihiatru și nu am avut nicio îndoială in privinta invatatului. Țin să menționez ca de când sunt pe Rispolept mi-a scăzut ambiția și motivația(înainte eram foarte motivata și plina de energie) de aceea doctorița vrea să-mi prescrie un antidepresiv.La partea cu memoria mi-a mai zis cae normal pt ca initial creierul își iese din funcțiune și are nevoie de timp să-și intre în ritm supus fiind la tratament, cel puțin așa e în primele 6 luni. Credeți că ar mai trebui să am răbdare inca 6? Să văd cum e situația după primul an de tratament?
2
08-02-2017, ora 16:33
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
N-as sti ce sa iti zic cat sa astepti. la mine nu s-a schimbat nimic pe planul memoriei si concentrarii de 3 ani de cand sutn pe antipsihotic. Insa cu antidepresivele as fi prudenta. De ce sa bagi in tine atata medicatie? Si eu am devenit demotivata de la antipsihotice- ma simt retardata de cele mai multe ori, trag de mine f tare sa muncesc ceva, fie la servici fie treaba prin casa si gatitul, si im ieste greu. Dar m-am obisnuit ca asta e nivelul maxim de fericire pe care il am si multumesc ca am si atat, adica altii trebuie sa ia Rispolept de 12 ml.. Desi mie mi-e rau cu el si la 1.5 ml, dar asta e. Decat cu idei aiurea mai bine asa.
0
23-02-2017, ora 08:36
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
In ce domeniu lucrați(Lena8)?
1
24-02-2017, ora 12:32
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
V-am raspuns pe privat. Insa ma concentrez greut, si mai uit chestii. Nu am o acuratete prea mare in gandire, nu sti ucum sa exprim ceea ce am. Acum imi da dr meu si Enerion pt concentrare.
1
25-02-2017, ora 00:35
Arnold7
Nu este medic/terapeut
Arnold7
@NAty98 De regula la femei schizofrenia apare dupa 25 de ani. Asa e specia umana, femeile fac mai tarziu aceasta boala pentru ca intre timp sa poata face copii. In societatea actuala insa sunt din ce in ce mai multe cazuri de schizofrenie in adolescenta, debutata la 15-16 ani, din pacate : -( Si nu e cazul numai la femei ci si la barbati. Cu cat apare mai devreme e mai afurisita aceasta boala. Eu am debutat in schizofrenie la 21 de ani, dupa 3 ani de facultate. Eu zic sa nu-ti faci probleme Naty98. Ia medicatia care ti s-a dat.Medicina a evoluat mult din 2002 de cand m-am imbolnavit eu. Intre timp au aparut Risperidona injectabila si paliperidona injectabila care sunt excelente. Eu unul nu le-am incercat pentru ca nu mi-au fost prescrise. Doctorii pe care i-am avut si cel pe care il am acum au avut incredere in mine si au stiut ca imi iau tratamentul pe gura si deci nu a fost nevoie de injectii in cazul meu. Daca te ajuta cu ceva, eu iau paliperidona(foarte asemanatoare cu risperidona) si quetiapina ambele cu eliberare prelungita si pe cale orala. Dumnezeu sa te ajute sa ajungi unde doresti. Sunt oameni care traiesc cu boala asta toata viata, asa ca nu te ingrijora. Capul sus. Ia eventual omega 3 de 1000 mg si vitamina e forte, sunt foarte bune si pentru creier si pentru inima. Bafta!
1
25-02-2017, ora 03:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ clozapin

Si mie mi-a dat doctorul vitamina E pentru acatisie dar m-am simtit cam iritabila de la ea. A fost doar o intamplare sau asa te face sa te simti?
0
25-02-2017, ora 07:49
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
La mine problema e ca nu mă inteleg prea bine nici cu familia. La partea cu învățatul nu mai am incredere. Din păcate in cea mai mare parte din zi dupa ce vin de la scoala stau in pat si adorm si repede. Tot ce imi doresc este sa ma intrețin singura, sa duc o viață independenta.
Clozapimn_ ai reușit sa termini pana la urma facultatea sau te-ai lăsat?
1
25-02-2017, ora 10:48
Arnold7
Nu este medic/terapeut
Arnold7
@clara_p Acatisia e un fel de batzaiala nu? Vrei tot timpul sa te misti ? Vitamina E, ca orice vitamina cred ca poate da un efect energizant dar trebuie luata in doze de 100 mg/zi fara probleme. Doze mai mari nu cred ca trebuie luate doar daca spune medicul.
Eu am luat Vitamina E de la Biofarm de 100 mg si Omega 3 de somon de la Doppel Herz, 1000 mg ca suplimente alimentare timp de 5-6 ani. Efectele sunt foarte bune, dar apar, in cazul Omega 3 dupa 6 luni. E ca un antidepresiv, isi face efectul dupa cateva luni doar ca nu e antidepresiv, fireste. E doar supliment si e bine sa iei si vitamina E si Omega 3 dupa masa de pranz.
Ca sa-ti raspund punctual, da, si eu am simtit ca m-am ''energizat'' chiar din primele zile, mai ales ca eram pe leponex si ala dadea somn de 3 ori pe zi de cat luam. Orice supliment din asta poate da nervozitate. Eu am patit-o cu ginkgo biloba si am zis ca nu mai pun gura pe el. Daca stii sa-ti controlezi emotiile si iesirile totul e ok, nu te mai gandi ca e musai de la vitamina E. Ma bucur ca ti-am putut fi de folos.
1
25-02-2017, ora 10:59
Arnold7
Nu este medic/terapeut
Arnold7
@Naty98
E normal sa nu te intelegi cu familia pentru ca o boala psihica e greu de inteles. Depinde de la familie la familie. Unii sunt mai intelegatori altii, nu. Eu am terminat pana la urma facultatea dar nu exact sectia unde eram ci o specializare destul de asemanatoare dupa ce am schimbat si Universitatea si orasul de studii. Trebuia sa termin in 2004 si m-am tarat pana in 2009. E foarte utila o facultate facuta la IFR(invatamant cu frecventa redusa), iti tine mintea lucida si in plus, ai o ocupatie foarte buna. Orice activitate, daca poti sa o faci e benefica. Nu te izola si socializeaza cat mai mult. Eu m-am izolat si am facut rau, dar ce sa fac eram tot timpul cu frica si luam o pastila apoi ma gandeam cand trebuie s-o iau pe urmatoarea. Tratamentul trebuie luat cu sfintenie, ca la carte, sau cum prescrie medicul ca sa nu recazi.
1
25-02-2017, ora 18:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ clozapin_

Da. Aia e acatisia. O sa mai incerc o singura data Vitamina E. Daca nu imi e buna, ma las. Eu sunt bipolara, probabil are alt efect la mine.
1
25-02-2017, ora 18:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Multumesc de raspuns.
1
25-02-2017, ora 20:00
Arnold7
Nu este medic/terapeut
Arnold7
@Clara_p Era sa uit ceva foarte important. Mie combinatia asta Omega 3 si Vitamina E mi-a facut bine la anxietate, si asta din primele zile. Eu zic, daca tot vrei sa iei Vitamina E, nu te arunca direct la cea Forte. Ia mai bine ulei de peste Omega3 de la Doppel Hertz. Asta are si ulei de peste si contine si Vitamina E in doza zilnica recomandata. Daca nu ma crezi cauta in farmacii sau pe net sa vezi ce contine.Sa cresti mare!
1
26-02-2017, ora 00:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ clozapin_

Eu iau Omega 3 si 6 natural de la Hofigal. Restul imi dau pofta de mancare si nu le simt nici un efect. La asta am simtit din prima zi. Functioneaza bine pe depresie. Cred ca am Vitamina E normala, nu forte. Voi mai incerca o singura data.
Adaugă un comentariu / răspuns
41 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul