Pentru cei cu anxietate si atacuri de panica FOARTE IMPORTANT | Forumul Medical ROmedic

Pentru cei cu anxietate si atacuri de panica FOARTE IMPORTANT

12649 comentarii 1 2 ..... 376377378 ..... 421 422 ÃŽnainte ›
0
05-09-2017, ora 17:30
ronicolle
Nu este medic/terapeut
ronicolle
Adina...avem aceeasi anxietatea, parca ma vad pe mine acum cativa ani.in legatura cu tratamentul nu stiu ce sfaturi sa-ti dau ptr ca eu am luat doar 1 luna xanax si in rest, la fel ca tine, cand aveam cate o stare de panica luam cate jumatate de pastila sau cate una intreaga si treceam peste.
Unele persoane sunt pro iar altele contra medicatiei.eu cred ca orice combinatie, gen medicatie +psihoterapie, care iti face tie bine asta trebuie sa incerci.
Sa stii ca eu imediat dupa ce am dat licenta am avut primul atac de panicdar asta nu m-a impiedicat sa imi gasesc un loc de munca, sa ma casatoresc, sa calatoresc, sa-mi fac prieteni noi, ies in oras chiar daca am o stare de panica sau nu.
La mine gastrita a fost picatura ce a umplut paharul si a declansat anxietatea si cu toate ca am reusit sa scap de ea, de fiecare data cand simt ca ceva nu e in regula cu stomacul imediat ma alarmez.
Intradevar, daca te mentii ocupata si ai cat mai multe activitati nu mai ai timp sa te gandesti la anxietate dar tine mi te...orice ai face, orice activitate sa nu o faci doar ca sa scapi de ganduri...fa-o doar daca trebuie sau ai chef sa faci acel lucru.
1
08-09-2017, ora 10:52
KatiaM
Nu este medic/terapeut
KatiaM
Salutare tuturor,
Cum mai sunteti?
Eu sunt in a 5-a luna de Cipralex 10 mg si ma simt bine. Uneori doar mai am ameteli si cand sunt mai stresata sau nervoasa ma doare stomacul.rau...De asta am scapat cel mai greu, de durerile de stomac. Stiu ca fizic nu am nimic, ca doar mi-am facut tot felul de controale, dar totusi stomacul ma doare ingrozitor uneori. Incerc sa nu-l bag in seama si sa imi spun ca e doar anxietatea, care asa cum a venit, asa va si trece :-)

Tot citesc aici pe forum ca multe persoane se lupta cu diverse stari provocate tot de anxietate si cu toate astea, refuza sa ia medicatie sau ia medicatie homeopata. Si nu inteleg...care este scopul acestei lupte cu starile astea care va fac rau? De ce sa nu luati o tableta pe zi si sa fiti bine?!? De ce sa traiti viata intr-o continua lupta? Adevarul este ca, depinde de la persoana la persoana...unele pot intr-adevar sa faca fata fara medicamente, dar altii se lupta si iar se lupta...pt ce? Numai ca sa nu luati medicamente?

Am facut si eu psihoterapie, dar nu m-a ajutat foarte mult...din pacate. Oricum, nu puteam invinge starile numai cu psihoterapie.

Va doresc tuturor sanatate multa si retineti: de la anxietate nu se moare!! Oricat de greu este si oricat de nasoale sunt starile, ele vin si trec, le acceptam, le lasam sa vina...si ce daca vin? Vin si trec!

Am auzit de curand o vorba: daca esti depresiv, ori de cate ori simti ca depresia isi face de cap, rade-i in fata, va crede ca esti un idiot si va pleca! :-)) Asa si cu anxietatea, radeti-i in fata!! Sunteti mai puternici decat ea! Ea va face pe voi sau voi pe ea?!
1
08-09-2017, ora 23:47
kitkat86
Nu este medic/terapeut
kitkat86
hey! wow, n am mai scris in sectiunea asta de ani de zile. revad aici persoane pe care le stiu tocmai din 2013 de cand am facut eu primul atac de panica. Pe mine m au tinut starile fix un an si o luna. deci, de 3 ani de zile, nu mai am anxietate asa pronuntata si agresiva. Ma mai incearca si pe mine uneori ganduri proaste, stari nasoale, dar nicidecum anxietate propriu zisa. Cred ca o data ce am facut un atac de panica, mereu va ramane in noi un strop de teama, un strop cat de mic de anxietate sau ipohondrie. Am observat ca momentul cand "boala" a disparut a coincis cu decizia dureroasa de a ma desparti de fostul meu prieten. Eram intr o relatie care nu mai mergea foarte bine din punctul meu de vedere, deci ma aflam intr un compromis care nu mi facea bine psihic. Deasemenea, mi am indeplinit o parte din dorinte ( cele care tin de mine), am invatat sa fiu mai intelegatoare, sa nu mai analizez prea mult o situatie sau oamenii din jurul meu; iau lucrurile asa cum vin, accept ceea ce nu pot schimba. In ceea ce priveste medicamentatia, nu iau decat in cazul in care zbor Xanax 0, 25 mg. Mi s a mai intamplat sa iau de cateva ori, cand aveam o stare de nervozitate sau nu puteam dormi, DAR ma ajuta si gandul ca am niste xanax in buzunar :) Ajuta si o dieta echilibrata, sport, un hobby care sa ne tina mintea ocupata. Stiu ca par doar vorbe goale pentru o persoana care face atacuri de panica zilnic, dar am fost si eu acolo acum 4 ani si stiu f bine cum e. M-au mai ajutat si exercitiile de respiratie, cand simtiti un atac de panica, respirati profund, din diafragma, si go with the flow.
Bref, anxietatea este ceva ce se manifesta atunci cand eului nostru nu ii convine ceva din rutina noastra zilnica, sufletul nostru nu este impacat sau avem un motiv de stres subliminal, exemplu, o relatie toxica; un job care ne macina psihic, orice nu este pe plac sufletului nostru.
Be well!
0
09-09-2017, ora 07:31
ronicolle
Nu este medic/terapeut
ronicolle
Hello kikat...si eu te tin minte :).anul 2013 nu a fost chiar cu noroc :))
ma bucur sa aud de bine si sper sa iti mearga si mai bine de acum incolo.stay strong ;p
0
11-09-2017, ora 01:07
kitkat86
Nu este medic/terapeut
kitkat86
Hey, si eu te tin minte pe tine Ronicolle! Sper ca esti ok ! Pup
0
11-09-2017, ora 10:48
ronicolle
Nu este medic/terapeut
ronicolle
Eu zic ca sunt bine.si pe mine ma incearca o data la cateva luni cate o stare de panica, asta daca am avut o perioada mai stresanta in rest duc o viata normala, servici, casa, familie, prieteni...de ieri am si fini si tot asa.am si eu rezerve de calmogen sau extravalerianic prin casa dar sincer nu cred ca au un efect imediat asa ca daca iau o pastila mai mult are efect placebo.tot am.ramas cu frica de durere de stomac dar nu mai provoaca panica maxima ca la inceput.am invatat ca nu se intampla nimic grav, ca orice trece si atat timp cat stiu ca nu am nici o boala si sunt sanatoasa orice trece.
1
15-09-2017, ora 15:57
allaya
Nu este medic/terapeut
allaya
Buna..mi-am facut si eu curaj sa scriu, din pacate sunt veterana pe acest forum din 2015 dar o buna perioada l-am abandonat. va scriu cu teama si durere si stiu ca de fiecare data cand am vb aici am gasit alinare si vorba buna. De fel sunt o persoana ipohondra dar in ultima perioada mi am tinut ipohondria sub control cu ajutorul prietenului meu..pana acum 2 luni cand viata mea s a schimbat complet..am facut un accident pe autostrada soarelui am pierdut controlul volanului si m am rostogolit de 4 ori cu masina..nu pot sa descriu in cuvinte acele momente cand am sarit singura din masina si ma taram pe iarba aproape inconstienta si strigam ajutor..a fost cumplit cea mai neagra experienta din viata mea. in urma accidentului am avut clavicula rupta si fracturi de bazin mai exact osul ilio pubian si aripa sacrata..a urmat o perioada cumplita de stat la pat fara a ma putea misca macar un centimetru..timp in care bineinteles creierul meu a debitat tot felul de posibile evenimente ca daca nu ma misc fac cehaguri de sange si multe altele...si ca sa fie treaba completa la 1 luna de la accident am fost la control si am aflat ca trebuie sa ma operez la clavicula pentru ca era prinsa gresit..am facut operatia si am o tija cu 6 suruburi..evident si de aici numai ideii tampite..stiu ca ar trebuii sa fiu recunoascatoare pentru faptul ca sunt in viata si imi pot vedea parinti care au suferit enorm din cauza mea..doar ca am nevoie de ajutor imi este frica de boli, de orice boala din cauza ca am facut multe radiografii din cauza ca m am operat si mi e frica sa nu fi luat vreun virus din sala de operatii...cred ca ma intelegeti prin ce trec e un chin cumplit, in fiecare zi..citesc carti de gandire pozitiva, ma ajuta pe moment dar dupa cad. si cad rau de tot...cum a familia langa mine si ma ridica moral imediat im revin cum raman singura o iau razna..nu vreau sa intristez pe nimeni dar ma simt bine ca am scris aici. si poate ma puteti ajuta cu un sfat. zi faina tuturor :)
1
15-09-2017, ora 17:46
dan.sorin
Nu este medic/terapeut
dan.sorin
probiotics for anxiety L helveticus R0052 and B longum RO175, garden of life mood+, ,
0
15-09-2017, ora 18:14
StefanyaS
Nu este medic/terapeut
StefanyaS
Dan.sorin Ți-am lăsat un mesaj in privat.
0
15-09-2017, ora 18:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ allaya

Faceti tratament pentru anxietate si psihoterapie. Va vor ajuta sa depasiti acest moment.
Sanatate multa!
0
15-09-2017, ora 19:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ca sa nu stai cu stres, poti sa te duci sa iti faci si analizele de sange, sa verifici daca operatia a fost ok.
0
16-09-2017, ora 12:54
eusieu
Nu este medic/terapeut
eusieu
@allaya, parca citesc povestea mea de acum... wow, nu-mi vine sa cred, 38 de ani... Si eu am avut un accident de masina - eu eram pieton si m-a luat in plin, m-a zvarlit pe capota, dupa care m-a aruncat la nu mai stiu cati metri, pe sosea... In fine, ideea este ca am avut fractura deschisa de femur, fractura de clavicula si traumatism cranio-cerebral, cu hematom... In fine, am fost operata la femur si mi s-a pus tija - pe care o am si acum deoarece nu putea sa o scoata din cauza starii femurului meu iar de clavicula nu s-a ocupat nimeni - s-a lipit asa cum i-a tunat si asa a ramas...Acum, de curand am facut un CT la creier si se pare ca am si o lacuna de 20/30 mm, se pare ca de pe acea vreme... Prin ce au trecut parintii mei nu-ti mai povestesc (au avut si ei accident venind la mine la Timisoara unde eram studenta si nu stiau in ce stare sunt, dar ei au scapat fara prea multe urmari...) - eu am facut si stop cardiac dupa operatie... In fine, daca stau sa ma gandesc ma ingrozesc si nu ma mir de starea mea de acum, dar uite ca au trecut 38 de ani iar eu sunt inca aici! E bine sa-ti faci analizele ca sa te linistesti dar uita prin ce ai trecut!
1
19-09-2017, ora 09:29
tudor.vrancu
Nu este medic/terapeut
tudor.vrancu
Am trecut prin astfel de stari.De un an am urmarit acest site, nu am postat niciodata, Am gasit pe acest site o postare facuta de o doamna care la randul ei s-a tratat printr-o terapie asa ca am apelat si eu la acea terapie.Descriu pe scurt terapia care m-a ajutat sa revin la normal.Am facut la distanta, prin telefon si am primit multe tehnici pe email, Mi s-au explicat metodele la telefon si le-am facut impreuna la telefon.Aceste metode consta in programarea corpului fizic, mental si emotional pentru vindecare, apoi tehnici de stergere a amintirilor sufletesti dureroase, apoi, schimbarea sentimentelor de frica, neincredere in mine, insomnie, tremurat, tristete etc, nemultumire, teama de boala in sens pozitiv, apoi eliberai emotionale tot tehnica, apoi programarea subconstientului mei in actiuni pozitive, benefice, multe, multe altele,
Dintr-un baiat trist, cu ganduri pline de frica, cu mintea incetosata, cu o anxietate severa plus stari de panica, am revenit la normalitate, Terapia a durat 4 saptamani, Am facut-o cu o terapeuta, nu cu doctor.Fara medicamente. Este o terapie de schimbare a gandurilor care produc boala, energetica, Boala e a gandurilor si a sufletului.(acum am aflat si eu).Sunt f bine.Va pot ajuta cu detalii despre cine m-a ajutat, daca imi scrieti pe email la numele afisat, simplu., nu cred ca intru prea des sa vad daca imi scrieti in privat, Am familie, servici, copii.Am postat pentru cei ce nu gasesc rezolvare sau cei ce se chinuie cu medicamente,
0
22-09-2017, ora 09:49
AndreiBrb
Nu este medic/terapeut
AndreiBrb
Eram un tip normal pana pe data de 29 Iulie anul acesta, vin de la servici putin obosit, ma pun in pat, aprind calculatorul si dupa 15 minute aproximativ simt un disconfort in zona inimii din ce in ce mai puternic, m-am ridicat brusc in picioare si m-am indreptat catre fereastra crezand ca am nevoie de aer, din necunostiinta de cauza am crezut ca am ceva cu inima, starea mea se diminuase pentru cateva minute eram panicat nu stiam ce se intampla cu mine, am plecat pana la un vecin si incercam sa-i explic ce se intampla dar a reaparut aceea stare iar el a sunat la 112.
Timp de 4-5 minute pana a venit ambulanta sa ma ia parca eram nebun eram posedat. In cele din urma a venit ambulanta ma dus la spital in drum spre spital mi-a luat pulsul si aveam 147 batai pe minut, asistenta sa speriat a zis ca nu e normal asa ceva, mi-a luat glicemia a zis ca e buna,
Am ajuns in cele din urma la spital mi-a facut EKG-ul era bun nu aveam nimic ma dus in salon ma pus la perfuzie, mi-a luat proba de sange, dupa ce mi sa terminat perfuzia ma intrebat cum ma simt, eu am raspuns ca nu ma simt bine, mi-a schimbat perfuzia iar dupa ce sa terminat si acea perfuzie ma chemat doctorul sa imi prescrie o reteta si sa imi dea drumu acasa
Mi-a prescris Vagostabyl, am luat acel medicament nu stiu daca ma ajutat cu ceva ca eu nu simteam nici un efect, am avut 2 zile de cosmar, a treia zi m-am dus din nou la urgenta ca nu ma simteam bine deloc, mi-a facut de 2 ori EKG-ul si era bun doctorl cand ma vazut si-a amintit ca am mai fost cu cateva zile in urma si mi-a zis ca nu are ce sa imi faca sa incerc sa merg la un psihiatru e singura solutie.
A doua zi m-am dus medicul meu de familie i-am povestit ce sa intamplat si mi-a dat trimitere la psihiatru, am ajuns in cele din urma la psihiatru i-am povestit tot ce mi sa intamplat si mi-a prescris Bromazepam 1.5 mg si Fevarin 50 mg,
Din primele 2 zile de tratament ma simteam bine incepeam sa ma simt normal doar ca eram putin somnoros cred ca de la Bromazepam, dupa o luna mi sa terminat Fevarin-ul am sunat la psihiatru si era in concediu, Eu am continuat sa iau doar Bromazepamul ca aveam inca 30 de pastile, ma simteam bine doar ca a trecut aproape 2 saptamani fara ca sa iau fevarin si mi-au aparut iarasi acele atacuri de panica, nod in gat, discomfort n zona abdomenului, ameteli,
Am sunat imediat la psihiatru iam spus ca mi-a reaparut acele stari, era pe terminarea programului si mi-a spus sa ma duc la farmacia la care am dat reteta de Fevarin si sa cer 2-3 pastile pana imi prescrie ea reteta, Cand a venit ziua in care trebuia sa ajung la psihiatru mi-a spus ca are prea multi pacienti programati sa sun saptamana urmatoare.
Eram panicat nu stiam ce sa fac nu mai aveam pastile plus ca in cele 2 zile pastilele nu si-au mai facut deloc efectul, am vorbit cu medicul de familie
si mi-a dat reteta pentru fevarin 20 de pastile, le-am luat dar tot aceeasi stare o am,
Acum in momentul de fata astept ziua de luni sa ajung la psihiatru sa vad ce imi da.Greseala mea cred ca e ca trebuia sa nu intrerup tratamentul cu Fevarin, trebuia sa sun mai inainte sa tremin pastilele acum am patilele dar nu vad nici o schimbare
0
22-09-2017, ora 12:30
eusieu
Nu este medic/terapeut
eusieu
@AndreiBrb, este clar ca ai atacuri de panica/anxietate...Acuma ti-ai creat o dependeta psihica de acele medicamente punandu-ti (probabil subconstient) intrebarea daca totusi te ajuta...Ideea este ca doar tu singur te poti ajuta! Cauta pe internet "Panic away" si urmareste videourile lor!
1
22-09-2017, ora 14:40
dualtrax
Nu este medic/terapeut
dualtrax
Imi pare rau ca intru destul de rar pe aici sa va raspund la mesajele din privat insa ma bucur sa aud ca sfaturile mele va sunt utile si ii ajuta le cei care trec prin anxietate. Precum am mai zis ma bucur pentru faptul ca am avut ocazia sa imi schimb modul de a gandi inclusiv viata prin prisma anxietatii care a fost o binecuvantare pentru mine. Acum cand ma uit in urma vad ceva banal insa la vremea aia era un iad din care nu mai aveam scapare. De la gandul ca am probleme de sanatate grave pana la moarte.
1
22-09-2017, ora 14:47
dualtrax
Nu este medic/terapeut
dualtrax
Ca sa va pot ajuta cu cate ceva va spun din start : nu mai puneti la infinit aceleasi intrebari stupide gen : simteai capul in nori ? Picioare de guma? Derealizare, depersonalizare etc pt ca am zis clar de ele. Veniti cu ceva nou dar nu prea cred ca aveti cu ce din mom ce am stat 6 lu in casa inchis la vremea aia... da anxietatea... teama de spatii largi, de oameni, teama de a nu rani pe cineva, teama de a vorbi, teama de moarte, boli inchipuite etc. Fratilor nu o sa deveniti nici schizofrenici nici psihopati nici nu aveti vreo boala nedepistabila. Nu se intampla nimic iar un atac de panica nu a omorat pe nimeni niciodata. Capul sus si nu mai ascultati de ratatii care zic ca asta nu se vindeca. Au trecut ani de zile si sa va zic sincer as vrea un atac de panica ca acum as sti cum sa folosesc adrenalina dar nu mai vine ca e imposibil. Vreti sa va mai ajut in limita timpului meu liber va ajut insa fara intrebari stupide. Multa sanatate si fericire
3
22-09-2017, ora 14:49
dualtrax
Nu este medic/terapeut
dualtrax
PS: nu apelati la escrocherii de genul celor care zic de vindecare prin telefon, vibratii si alte mizerii !!! Ca am vazut chiar pe threadul meu un escroc ceva mai sus! Nu! Vindecarea sta in voi!
0
22-09-2017, ora 15:25
ronicolle
Nu este medic/terapeut
ronicolle
Hei...bine ai revenit printre noi dualtrax, esti ca o briza de aer proaspat, ne dai un push-up spre o stare mai buna.sincer nu credeam ca vrei sa mai intri pe forum, sa mai auzi de anxietate.
Daca ar mai intra si Maya ar fi o minune :)
Ai fost putin cam rau ca ai mentionat cuvantul ratati...crede-ma, nu vrea nimeni sa creada ca nu va scapa niciodata de anxietate, toti traim cu speranta la o viata fara frica si cateodata reusim sa tinem in frau anxietatea dar sunt momente in care pur si simplu cedezi psihic.
Eu sunt aici pe forum de 4 ani si am avut suisuri si coborasuri, mi-am pus tot felul de intrebari, am incercat si medicatie si psiholog dar cel mai mult m-am luptat singura dar nu pot sa zic ca am scapat de tot de anxietate cu toate ca nu ma impiedica sa-mi traiesc viata normal.
Fiecare isi gaseste "tratamentul" in felul lui, in ritmul lui dar ma bucur sa aud ca sunt si oameni ca tine care au acceptat situatia asa cum e si nu te mai afecteaza anxietatea.
Sa ne mai auzim cu bine.
0
22-09-2017, ora 15:25
ronicolle
Nu este medic/terapeut
ronicolle
Hei...bine ai revenit printre noi dualtrax, esti ca o briza de aer p
0
22-09-2017, ora 15:30
AndreiBrb
Nu este medic/terapeut
AndreiBrb
Dualtrax prin ce metoda ai scapat ?
0
23-09-2017, ora 21:15
kitkat86
Nu este medic/terapeut
kitkat86
Iti recomand sa citesti threadul de la inceput, chiar sunt multe sfaturi bune pe care le da lumea pe aici. dualtrax a explicat in amanunt cum a scapat de anxietate. o sa scapi si tu, e doar o stare de spirit, nu e o boala propriu zisa. @andreibrb
0
24-09-2017, ora 00:10
AndreiBrb
Nu este medic/terapeut
AndreiBrb
Nu o sa va vina sa credeti ce mi-a provocat aceste tulburari de panica :
in primul rand stesul sa acumulat de la scoala de soferi, am pierdut un an de zile degeaba plus serviciul la care am foarte multi colegi care imi spunea cand picam, ca nu sunt bun ca sa ma las de soferie ca nu e de mine, moartea tatalui acum un an si jumatate dar nu asta mi-a decansat panica
Cu 5-6 zile inainte sa mi se intample asta tocmai auzisem de moartea Denisei Raducu, nu sunt fan denisa sau sa imi placa prea mult manelele dar ma impresionat foarte tare chestia asta pentru ca in urma cu cateva luni era invadat FB-ul cu stiri cu denisa si ignoram nu ma interesa credeam ca e o metoda Mass-Media de a face rating si de a mediatiza ceva banal dar atunci nu stiu ce sa intamplat ca de cand am auzit ca a murit am incercat sa urmaresc pe youtube majoritatea emisiunilor care se vorbea despre ea inainte si dupa ce sa intamplat tragedia m-au speriat un pic si pozele cu ea transfigurata, si cred ca asta a fost elementul declansator plus stresul cumulat in ultima vreme
1
24-09-2017, ora 10:08
eusieu
Nu este medic/terapeut
eusieu
@AndreiBrb, toate mizeriile publicate de mass-media te pot innebuni. Nu mai urmari! Si eu am clacat de mute ori din cauza stirilor de aiurea. La tine cred ca o fi fost "picatura" care a facut sa se reverse paharul... Incearca sa nu mai urmaresti stirile, o vreme cel putin. Sunt facute anume sa ne bulverseze - nu vezi ca toate titlurile sunt de genul "Catastrofa", "Nu o sa-ti vina sa crezi", "Tragedie", etc, etc, etc.. Si multe sunt stiri false, masluite, interpretate tendentios!
0
24-09-2017, ora 18:01
Andreeamat
Nu este medic/terapeut
Andreeamat
Din pacate nu reusesc sa scap de atacuri de panica...psihologii de aici din Germania nu vor sa imi dea pastile. 3 ani de zile terapie dar nu mau ajutat cu nimic...Nu reusesc sa ma duc la un loc de munca, am Incercat dar cu o zi inainte sa ma duc ma ia o frica ingrozitoare si nu reusesc sa ma duc, imi fac deja singura in cap un film ca o sa mi se faca rau cum sa intamplat acum 6 ani. Nu stiu cum ai reusit tu dualtrax, eu nu mai vad o cale de scapare. Nu reusesc nici sa ma duc in vizita in tara la familie, de 2 ani nu miam vazut mama.
0
24-09-2017, ora 20:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti sa va vada un psihiatru sa va dea pastile, nu un psiholog. In maxim 2-4 saptamani, daca nu mai devreme, ar trebui sa vedeti efectul.
0
24-09-2017, ora 21:13
Andreeamat
Nu este medic/terapeut
Andreeamat
Am fost mi sa dat pastile naturale dar nu mau ajutat. 3 doctori am avut si toti au spus acelasi lucru...nu aveam ce Sa mai incercam cu dumneavoastra, Nu raspundeti la niciun tratament sau terapie
1
25-09-2017, ora 14:34
eusieu
Nu este medic/terapeut
eusieu
Ma repet - cauta pe internet "Panic away" si urmareste videourile lor! Numai tu singurica te poti ajuta! Stiu ei medicii de ce nu-ti dau pastile... Aici, in Romania, ti-ar da ceva ce te face, oarecum, leguma o vreme dar... Cand le lasi, daca poti, o iei de la capat! Ideea este sa incerci sa accepti ceea ce se intampla, sa nu te impotrivesti - este ca mingea pe care vrei s-o scufunzi si cu cat apesi mai tare pe ea cu atat va sari mai cu putere afara! Asa este si cu atacurile de panica! Elimina gandurile negative pe cat poti - nu vei reusi din prima - nici eu nu am reusit inca... - si accepta atacurile de panica ceva de genul: "Si acum ce vei face? Mai tare nu poti?" Vei vedea ca ele dispar incet! Nu le mai astepta cu teama!
2
25-09-2017, ora 16:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Medicamentele pentru anxietate nu te fac leguma. Antipsihoticele te fac leguma. Incearca pe webmedic prin internet o consultatie la un psihiatru din Romania. Dar nu stiu daca poti sa iei medicamentele la liber din tara in care te afli. Antipsihoticele sunt pentru psihoze. Anxietatea e o nevroza. Nu aveti nevoie de asa ceva, ci doar de un antidepresiv.
0
25-09-2017, ora 17:36
Rasfat
Nu este medic/terapeut
Rasfat
@ Andreeamat - Mergi la un alt psihiatru. Intr-un mesaj din iunie spui ca ai luat o perioada destul de lunga seroxat si anxiar, astea sunt alopate nu naturale. Incearca o alta schema de tratament, poate vei reusi sa raspunzi la un tratament. De obicei orice psihiatru incearca mai multe scheme de tratament. Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns
12649 comentarii 1 2 ..... 376377378 ..... 421 422 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul