pierdere in greutate

26-01-2008
Nicolla
Nu este medic/terapeut
Nicolla
am slabit in ultima saptamana 3 kg, de la 50, am ajuns la 47, un pic sub. am 38 ani, sex fem, am facut o serie de analize, astept rezultatele. de la o tensiune de 90/60, am ajuns la 120/80. simt o ameteala in zona cefei. stres am avut in ultimele 2 luni, am si un ulcer gastric de vreo 25 de ani. ce poate fi?
7 comentarii
0
27-01-2008, ora 00:00
ileana_cons
Nu este medic/terapeut
ileana_cons
Tensiunea e in regula, nu conteaza ca variaza asa cita vreme e in limite normale. Daca analizele ies in regula, as incerca un consult de endocrinologie, ca sa faca si ei niste dozari hormonale. Daca totul iese normal, as face un consult la psihiatrie. Stressul+ scaderea in greutate+ ameteala in zona cefei (cefalee de tensiune?) pot sugera o depresie, sau o combinatie depresie- anxietate.
Multa sanatate,
Dr. Ileana Constantin
Medic rezident psihiatru
0
27-01-2008, ora 00:00
Nicolla
Nu este medic/terapeut
Nicolla
Multumesc pentru raspuns, am facut cateva teste pe internet de simtome ale depresiei, dar nu e normal ca toti sa trecem prin momente grele in viata? Al meu e legat de locul de munca si bani. am pierdut un loc de munca foarte bun, si am acum unul cu mult mai multe ore de lucru, si mai putini bani. De mancat mananc la fel ca inainte, caut totusi sa aibe mesele mai multe calorii. In momentul de fata mi-e greu sa ma relaxez.
0
19-02-2008, ora 00:00
alexandravet
Nu este medic/terapeut
alexandravet
eu cred ca este de vina stresul si supararea desi nu ne dam seama organismul este afectat de acesti factori.Inceaarca sa te adaptezi la noile activitati ale vietii tale si sa privesti totul mai cu calm si totate vin de la sine.Bucurate de orice lucru marunt care este in viata si totul o sa fie mai frumos.Si eu am avut probleme am ramas fara serviciu si si nici nu am gasit altul dar cineva m-a sfatuit sa ma bucur de tot ce am in viata de toate de vreme, oras, familie etc.Mult noroc
0
19-02-2008, ora 00:00
alexandravet
Nu este medic/terapeut
alexandravet
eu am alta problema as dori sa mai slabesc 3 kg dar nu reusesc si am incercat si cu ceaiuri si nici nu mananc mulkt.ma ajuta cineva
0
20-02-2008, ora 00:00
Nicolla
Nu este medic/terapeut
Nicolla
Ma bucur de ce am bun in viata, e sigur, dar daca ai un standard de viata si il pierzi, e greu. Ma refer atat la bani, cat si la statut social. Mi-am revenit prin autosugestie, depinde de mine o fetita minunata si nu imi puteam permite sa o deziluzionez. Vreau sa imi gasesc un loc de munca mai bun, caut inca.
Pentru slabit atat: nu grasime multa si nu dulciuri multe, poti insa manca o prajitura cand ai pofta, dar cu conditia sa inlocuiasca o masa, in rest mananca normal.
0
20-02-2008, ora 00:00
alexandravet
Nu este medic/terapeut
alexandravet
multumesc pt sfat si mult succes in viata.pa-ap
0
22-02-2008, ora 00:00
alexandravet
Nu este medic/terapeut
alexandravet
multumesc pentru raspuns.dar intrebarea este daca chiar dau efect sau numai in timp ce se face tratamentul se slabeste si dupa incetarea lui se ia iar in greutate?sti cam ce pret are si de unde se pot cumpara?(pt josephin)
Si oare poate sa foloseasca avand in vedere ca a facut operatie de tumoare si o alta persoana ?are greutate mare si i s-a recomandat sa slabeasca.Astept raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.